Društvo

Eko Avantura na Prokletijama

Djeca iz Crne Gore i Srbije zajedno za čistu prirodu

(15 riječi)

U periodu od 25. do 29. septembra, u Gusinju je održan eko kamp u okviru projekta „Čista zajednicaza održivo okruženje i prirodu – CLEAN.“ Eko kamp je okupio ukupno 20 učenika 8. i 9. razreda iz OŠ „Milinko Kušić“ iz Ivanjice i OŠ „Džafer Nikočević“ iz Gusinja.

Tokom trajanja kampa, učesnici su imali priliku da se oprobaju u u brojnim edukativnim radionicama i ekološkim aktivnostima, sa ciljem podizanja svijesti o zaštiti životne sredine i održivom razvoju. Glavne teme uključivale su bile upravljanje otpadom, reciklaža, kao i principi klimatskih promjena.

U okviru bogatog programa, pored edukativnog dijela, učesnici su uživali u šetnjama prirodom, obilasku lokalnih znamenitosti poput Vodopada Grlje i Ali-pašinih izvora, a učestvovali su i u avanturističkim aktivnostima poput streličarstva, orijentiring takmičenja i igrama spretnosti u prirodi.

Takođe, učesnici su imali priliku da kampuju na otvorenom u srcu Nacionalnog parka Prokletije, uživajući u prirodnim ljepotama.

Djeca iz obje opštine nijesu krila oduševljenje boravkom u eko kampu:

Učenik iz Ivanjice Ognjen Anasijević svoje imperesije boravkom u eko kampu je izrazio sljedećim riječima:“ Uživao sam 5 dana u kampu u Gusinju. Najviše su mi se dopale igre u kampu, kao i posjeta dolini Grebaje u podnožju Prokletija.“

Đorđe Vrabić takođe učenik OŠ „Milinko Kušić“ iz Ivanjice, nije krio oduševljenje druženjem u kampu i igrama, sticanjem novih prijateljstava, a naročito mu se dopao obilazak prirodnih i kulturnih znamenitosti Gusinja. Na njega su naročit utisak ostavili Oko Skakavice i Ali-pašini izvori.

Učenik Almir Čirkić iz Plava kaže da bi opet rado bio učesnik ovakvog kampa i da će imati predivne uspomene sa druženja i igara sa drugarima iz Ivanjice.

Učenica Anastasija Bojević iz Gusinja oduševljena je druženjem kao i svi učesnici kampa i kaže da je to za nju jedno predivno iskustvo. Njeno oduševljenje dijele svi učesnici kampa

i nastavno osoblje obje škole istaklo je zadovoljstvo besprijekornom organizacijom kampa i prije svega učinkom kako edukativnim tako i iskustvenim na učenike učesnike.

Jelena Vuković, profesorica biologije u OŠ „Džafer Nikočević“ iz Gusinja istakla je zahvalnost što je ovakav događaj osmišljen i organizovan u okviru sadržaja projekta „Čista zajednicaza održivo okruženje i prirodu – CLEAN. Istakla je i zadovoljstvo zbog radosti djece i njihovog uživanja u kampu i naglasila da su efekti predavanja u okviru aktivnosti u kampu, a na temu očuvanja životne sredine izuzetno bila zanimljiva učenicima i da vjeruje da će stečena znanja primjenjivati u svakidašnjem životu.

Ovaj kamp predstavlja jednu od posljednjih aktivnosti u okviru pomenutog projekta, čiji je cilj unaprеđenje ekološke svijesti i saradnje među mladima iz Crne Gore i Srbije.

Projekat ČISTO sprovode pomenute dvije opštine, a sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija - Crna Gora 2014-2020. Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Realizacija projekta je počela 24. decembra 2022. i trajaće dvije godine, do 23. decembra 2024. godine. Ukupna vrijednost projekta je 389.635 eura, od čega je doprinos Evropske unije 330.800 eura.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.