•   Četvrtak,Novembar 21.
  • Kontakt
Istorija

Sprječavanje širenja genocidne ideologije je pitanje opstanka Crne Gore

(15 riječi)

Ako vas je ovo kolo podsjetilo na sličnost sa ''krvavim kolom'' četnika koji su igrali oko ubijenih tijela partizana u selu Tušupi na Podinama, jasno je koliko duboko ukorijenjenost mržnje i težnje ka glorifikaciji zločina mogu da prežive kroz generacije. Takvi prizori ne predstavljaju samo prošlost, već upozoravaju na opasnost od ponavljanja monstruoznih ideologija i nasilja u sadašnjosti i budućnosti.

Piše: Tijana Lopičić

Kada državna ideologija sistematski promoviše stavove, politike ili aktivnosti koje opravdavaju ili podstiču uništenje određene nacionalne ili vjerske grupe to društvo se nalazi u dubokom problemu. Mržnja preuzima primat kroz medije, obrazovni sistem, političke govore, a često vodi i izmjenama  zakona kako bi uspješno u okvire šire populacije integrisali svoju ideologiju.

Otrovani takvom ideologijom, dio zavedenih građana će glorifikovati najmonstruoznije ratne zločine i zločince, predstavljati se kao žrtve kada se pomene počinjeni genocid, a potom paradoksalno huškati na novi rat, priželjkujući ponavljanje genocida.

No, ako ste se ikada zapitali kako izgleda kada genocidna ideologija postane opšteprihvaćeno društveno ponašanje, možete pogledati na sljedećem videu:

Video Player
00:00
01:01

Devastirajuće je vidjeti ne samo đecu, već i sve starije generacije, kako igraju kolo uz pjesme koje podstiču dehumanizaciju i antagonizam prema drugim narodima. Ne znam tačno kada i đe je ova proslava održana, vjerovatno je u pitanju vjenčanje, ali ovo dovoljno govori o društvu zatrovanom genocidnim velikosrpstvom, koje korača ka propasti.

Slaviti uz riječi poput: “Srebrenice, tako si mi mila, dabogda se tri ponovila”, “Oj Pazaru, novi Vukovaru”, “Oj Sjenice, nova Srebrenice”, “Oj Fatima, đe su ti dimije, u četnika oko redenika”, “Oj Munira, ko te razmontira, Srbi braća, je*o ih ćaća”… odražava civilizacijski sunovrat. Kako je pjevač u jednom trenutku upotrijebio riječ ‘đe’, postoje indicije da se ovo moglo desiti u Crnoj Gori, s obzirom na to da je upotreba te riječi karakteristična za crnogorski jezik.

Ako vas je ovo kolo podsjetilo na sličnost sa “krvavim kolom” četnika koji su igrali oko ubijenih tijela partizana u selu Tušupi na Podinama, jasno je koliko duboko ukorijenjenost mržnje i težnje ka glorifikaciji zločina mogu da prežive kroz generacije. Takvi prizori ne predstavljaju samo prošlost, već upozoravaju na opasnost od ponavljanja monstruoznih ideologija i nasilja u sadašnjosti i budućnosti.

Moramo kao društvo zaustaviti širenje ovakve genocidne ideologije u Crnoj Gori, koja bilježi ekspanziju od kobnog avgusta 2020. godine. Ne smijemo dozvoliti izmjenu zakona o državljanstvu, jer će takav akt omogućiti promjenu demografske strukture stanovništva, čime će biti ugrožene i uništene temeljne vrijednosti multinacionalnog i multikonfesionalnog društva koje smo sa ponosom baštinili.

aktuelno.me



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.