Novotni: Plate se ne određuju političkim dekretima
Uvoz hrane je skup, zato su cijene konstantno u porastu, a najvažniji zadatak Vlade Crne Gore je da poveća domaću proizvodnju kako bi se stvorila otpornija ekonomska struktura. Crna Gora i Hrvatska jedine su turističke zemlje Mediterana koje ne mogu prehraniti ni svoje stanovništvo, ni turiste, i moraju uvoziti hranu. To je za 24 sata Televizije E ocijenio ekonomski analitičar iz Hrvatske, Damir Novotni.
Novotni smatra da je pretjerano to što je Vlada Crne Gore jedna od najvećih u Evropi, sa 26 ministara, sedam potpredsjednika. Kaže da jedna mala zemlja, poput Crne Gore, ne treba da ima tako veliku administraciju, iz više razloga.
„Trebalo bi se ugledati na blatičke zemlje koje imaju plitku i efikasnu državnu birokratiju. Nijedna od baltičkih zemalja nema više od desetak, 12 ministarstava. Pretjerana birokratija je skupa zato što je neefikasna, zato što vrlo često izaziva dodatne troškove građanima, dodatne troškove biznisima. Samoj sebi stvara posao i prepreke. Sve to strane investitore obeshrbruje da investiraju u zemlje sa velikom, neefikasnom administracijom. Po mom mišljenju Vlada Crne Gore bi morala smanjiti broj ministarstava“, ističe hrvatski ekonomski stručnjak.
Takav potez, objašnjava Novotni, ne bi trebalo da ima ikakve veze sa političkim strukturama i političkim odnosima, već sa dobrom voljom.
„Riječ je i volji da se na putu ulaska u Evropsku uniju prihvati najbolja praksa evropskih zemalja, poput baltičkih, poput Slovenije. I Hrvatska je samnjivala broj ministarstava, imala ih je isto dosta. Sada je došla na 18 ministarstava, sa tendencijom smanjivanja. Tim putem bi trebalo da krene crnogorska Vlada, ako zaista želi da uđe u Evropsku uniju tokom njenog mandata,“ kaže Novotni.
Komentrišući plan premijera Milojka Spajića da kroz program Evropa sad 2 budu uvećane plate onih sa srednjom stručnom spremom sa 400 na 600, a za visokoškolce sa 600 na 800 eura, Novotni objašnjava da se za tako nešto moraju stvoriti uslovi na tržištu, kao i za investiranje.
„Ja sam zagovornik budžeta koji je u ravnoteži, koji se ne finansira deficitarno. Postoje neki ekonomisti koji tvrde da se država može uvijek zadužiti, beskonačno zaduživati, jer nikada neće vratiti svoje dugove. Ali, to nije zdravo za ekonomiju. Tržište mora odraditi svoj dio posla, moraju se stvoriti nova radna mjesta, dobro plaćena. Crna Gora ima sve pretpostavke da postane brzo rastuća ekonomija, mali tigar jugoistočne Evrope, ne samo u turizmu već i u drugim privrednim granama. U Crnoj Gori postiji tradicija proizvodnje hrane, koja bi trebalo da bude izvozni proizvod, a ne uvozni,“ podsjeća ekonomski stručnjak.
Novotni poručuje da Vlada treba da stvara uslove i pretpostavke da investitori investiraju, otvaraju nova radna mjesta i time povećavaju plate.
„Ne možete plate određivati političkim dekretima. U tržišno orijentisanim ekonomijama, a pretpostavljamo da su naše zemlje (Crna Gora, Hrvatska) prošle proces tranzicije od socijalizma prema kapitalizmu, plate se utvrđuju na tržištu. Pogledajte kakav je manjak radne snage. Poslodavci su u mnogim sektorima prisiljeni da plate radnika u Hrvastkoj na nivou njemačkog radnika, jer ih jednostavno nema. Isto će se dogoditi i u Crnoj Gori, bez obzira na Vladine dekrete i pretenzije,“ objašnjava sagovornik Televizje E.
Crna Gora i Hrvatska su jedine dvije turističke zemlje Mediterana koje ne mogu prehraniti ni svoje stanovništvo, ni i turiste, pa moraju uvoziti hranu, isitiče Novotni i dodaje da je najvažniji zadatak za Vladu Crne Gore da poveća domaću proizvodnju,kako bi se stvorila otpornija ekonomska struktura.
“Ekonomija Crne Gore ima ozbiljan problem. Tako i u Hrvatskoj, nažalost, u vezi sa dominacijom turizma u kreiranju novostvorene vrijednosti, kreiranju novih radnih mjesta. Stanovnici Crne Gore bore sa niskim primanjima, uz relativno visoke cijene. Nema dovoljno domaće proizvodnje, koja bi zadovoljiladomaće tržište i turiste koji dođu,” zaključio je Novotni.
0 Komentara