Društvo

Uoči Dana državnosti Slovenije

U Jugoslaviji najbolji, u EU takođe uspješni

(15 riječi)

Mogućnosti zaposlenja crnogorskih građana u Sloveniju čija je ponuda  prije par mjeseci predstavljena u Podgorci I Nikšiću pod nazivom “Život i rad u Sloveniji”  je možda najbolji  pokazatelj i uvod u krartku priču odnosno  povod za podsjećanje na Sloveniju. Razlog je njihov predstojeći praznik- Dan državnosti Slovenije koji se obilježavaa 25.jun.Rad, vrednovanje radnih vrijednosti i posvećenost poslovnom ambijentu  su odavno prepoznatljivost i “zaštitni znak” Slovenaca.I u patriotizmu  i odanosti svojoj  zemlji ne zaostaju  Slovenija je bila prva jugoslovenska  republika koja je iskazala nezadovoljstvo stanjem u tadašnjoj državi i zbog toga najavila i ostvaarila svoju  samostalnost prije 33 godine mirnim, demokratskim putem.

 Priča o  Sloveniju sastoji se o  njhovim uspješnom putu ka Evropi, oekonomski  razvijenoj zemlji sa visokim standardnom građana, mudrim političarima koji su uspješno  okončali njen boravak u Jugoslaviji i od tada je vode takođe uspješno. Jer od 25.juna  1991.godine kada je Slovenija  donijela odluku o samostalnosti u ovoj bivšoj JU republici sve je krenulo još bolje mada je Slovenija i u Jugoslaviji imala daleko najbolje razvijenu privredu, visok standard građana, jednom riječju mnogo bolji život svih njenih žitelja  u odnosu na građane  u ostalim republikama  tadašnje Jugoslavije.Zato ne čudi što  je Slovenija u EU  ušla relativno brzo nakon samostalnosti, tačno  pije 20 godina- 2004.godine primljena je u Evropsku uniju, članica NATO-a postala  deset godina kasnije 2014.godine tako da je ova godina za njih dvospstruko jubilarna, po pitanju članstva u EU i NATO.U međuvremenu obavila je još jedan važan  posao a to je kada 2007.godine svoju valutu tolar zamijenila  eurom.

 

Slovenija njeguje  veze sa svim zemljama bivše Jugoslavije a sa Crnom Gorom ima odlične i  političke i ekonomske odnose i u bišoj zajedničkoj državi i sada.Tako je Slovenija   bila prva država koja je otvorila Ambasadu u Podgorici nakon sticanja samostalnosti Crne Gore 21.maja 2006. Slovenija je  Crnu Goru priznala 20.juna 2006.g, diplomatske odnose uspostavila 21.juna da bi 23.juna 2006.godine otvorila ambasadu u Podgorici i od tada ima ambasadore na rezidentnoj osnovi.Od septembra prošle godie NJ.E. Bernarda Gradišnik je ambaasdorka Republike Slovenije  u Crnoj Gori sa sjedištem u Podgorici. Slovenija, poznato je daje punu podrsku Crnoj Gori na putu ka EU  i pomaže je kroz razne projekte,donacije,edukacije i slično.

 

 Iz Crne Gore studira značajan broj mladih, takođe  dosta njih  je radno angažovano u Sloveniji. Posjete i susreti najviših državnika, od predsjednika država i drugih visokih zvaničnika    do privrednika su redovni.Jedan od poslednjih značajnijih susreta bio je na najvišem nivou  kada je u  Crnu Goru u dvodnevnu posjetu boravila  predsjednica Slovenije Nataše Pirc Musar.Tada je takođe bila u posjeti i grupa slovenačkih privrdenika koji su zainteresovani za ekonomsku saradnju sa crnogorskim privrednicima.  Slovenija je jedan od većih investitora u Crnoj Gori i to u  finansijskom sektoru- bankarstvu i osiguranju,  transportu i logistici,enregtici a  njihovi investitori zainteersovani su za dalja ulaganja. S druge strane neke crnogorske firme šire svoj poslovanje u Slovenije.  Obje strane su saglasne da bi robna razmjena trebala biti veća.

 

O Slovebiji kao uspješnoj i razvijenijoj zemlji i njenom prijateljskom odnosu prema Crnoj Gori ima se se mnogo toga još reći ali ovo  je samo  djelić priče i simboličan način da se   Sloveniji čestita Dan državnosti i podsjeti na tradicionalno izvanredne odnose između dvije države i što je Slovenija učinila i čini za Crnu Goru.

 

B.Pejović

 

 



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.