PODSJEĆANJE: Dan mladosti 1975. godine
Uručiti Titu štafetu i biti učesnik sleta – bilo je čast i privilegija
Obilježavanje Dana mladosti 25.maja povodom rođendana Josipa broza Tita, doživotnog predsjednika SFR Jugoslavije, za njegovog života, do 1980.godine predstavljao je jedinstven i neponovljiv događaj za mlade tog vremena .Nošenje štafete kroz Jugoslaviju koje je trajalo oko mjesec i po dana i predaja štafete mladosti Titu na stadionu JNA U Beogradu bila je velika čast za svakog učesnika, omladinca i omladinku.Posebna čast odnosno privilegija pripadala je poslednjem nosiocu štafete koji je Titu štafetnu palicu predavao na završnoj svečanosti, na kojoj su pored Tita prisustvovali najviši državni i omladinski rukovodioci tadašnje Jugoslavije. Te 1975. štafetu je predala , tadašnja titogradjanka ,studenkinja Vjera Begović, a učesnica sleta bila je i Anka Barović Stojković, tada učenica trećeg razreda podgoričke, odnosno titogradske gimnazije „Slobodan Škerović".
Štafeta mladosti , povezivala je sve krajeve zemlje kroz koje je prolazila, a trasa je vrlo pažljivo birana. Vodilo se računa da obiđe mjesta vezana za istoriju Jugoslavije, poprišta velikih bitaka revolucije, a sve u skladu sa godišnjicom koja se te godine objeležavala. Na primjer, 1951. godina je bila u znaku desetogodišnjice ustanka, 1955. godine se slavilo deset godina u slobodi, 1958. godine petnaest godina od bitke na Sutjesci...
Mjesta iz kojih su štafete polazile takođe su bila značajna sa aspekta Narodnooslobodilačke borbe ili socijalističke obnove i izgradnje, pa je tako štafetama data vrijednost simbola zbratimljenih i jedinstvenih naroda Jugoslavije.
Za ovu priliku , iz katologa ,,Štafete mladosti , 1945 -1987" izdvajamo:
Godina: 1975. Polazak: Labin, 30. Mart. Prvi nosilac: Ingrid Zulijani Predaja: Vjera Begović Autor: Ante Jakić Materijal i dimenzije: drvo, srebro i pozlata, vis. 46 cm.
Tu 1975. odabrali smo što je te godine posljednji nosilac bila , kako piše u pomenutom katologu, Vjera Begović, rođena 1952. u Titogradu, najbolja studentkinja Ekonomskog fakulteta u Titogradu.
Vjera Begović predaje štafetu drugu Titu
Reporteru našeg portala, tada uredniku u Radiju Crne Gore, prije četiri godine, Vjera je kazala da je živjela za taj trenutak . Na stadionu je tada, bilo oko 50 hiljada ljudi i oko deset hiljada učesnika sleta mladosti iz svih republika i pokrajina , a sportski i kulturno –umjetnički program pod nazivom „Svijet za sjutra" –bio je uvježban do savršenstva.
____________________________________________________________
Sjećanje Vjere Begović na 25. maj i predaju štafete drugu Titu, emitovano na Radiju Crne Gore 2017. , možete čuti u audio snimku :
____________________________________________________________
Tekst, koji je izgovorila, prilikom predaje štafete, Vjera prenosi , čini se, sa istim uzbudjenjem :
,,Dragi druže Tito, donosim ti milione najsrdačnijih i najljepših pozdrava od omladine i naroda Jugoslavije. Srećni smo što ovaj tvoj i naš dan slavimo u jubilarnoj godini ... Živi nam dugo i vodi nas u nove pobjede, voljeni naš druže Tito."
Josip Broz je tada bio u 83. godini, a slavilo se i 30 godina života u slobodi. Nakon predaje štafete, na prijemu, Vjera je ponovo čestitala Titu rodjendan. On se zahvalio i rekao: ,,Bravo Crnogorko; mladi su naša snaga i budućnost ."
A zatim su se poljubili, a Vjera je dodala :
,,Druže Tito, u Crnoj Gori je običaj da se prijatelji tri puta cjelijevaju, što je, uz aplauz prisutnih, Tito prihvatio uz osmjeh , prigrlio me i poljubio."
Vjera, nakon odličnog uspjeha u studiranju, kao profesor Pravnog fakulteta, doktorirala je i posebno je zapažena po radovima iz pravno –ekonomske oblasti.
I svaki učesnik sleta na završnoj svečanosti iako ih je bilo po nekoliko hiljada iz svih krajeva Jugoslavije, osjećao se privilegovanim i počastvovanim što je dobio priliku da na taj način iskaže poštovanje predsjedniku Titu, odanost državi i partiji.
O svom učešću na sletu davne 1975.godine kao privilegiji i nečemu čega se rado sjeća za Crnogorski portal govori Anka Barović Stojković, tada učenica trećeg razreda podgoričke odnosno titogradske gimnazije „Slobodan Škerović".
Evocirajući uspomene na te dane ona za naš portal kaže da se osjećala ponosnom i počastvovanom što učestvuje na takvoj manifestaciji. Sa učenicima podgoričke gimnazije koja je te godine bila određena da učestvuje na sletu, jer su se svake godine mijenjale škole i gradovi iz kojih će ići učesnici, radila je profesorica fizičke kulture Zagorka Kiković za koju Anka kaže da je itekako zaslužna što su svoju tačku pripremili i izveli kako treba.
Slet je bio spektakl - učesnica sleta, danas notarka, Anka Stojković
„To što su se vježbe održavale posije redovnih nastavnih aktivnosti, nekoliko puta nedjeljno i trajalo par mjeseci do majskog spektakla nama nije bilo nimalo teško. Nedjelju dana prije sleta proveli smo u Beogradu vježbajući svakodnevno po nekoliko puta svoju tačku. Smješteni smo bili u kasarni na Banjici, vremena za druženja i izlaske u grad nije bilo, u glavi nam je bilo samo da sve protekne u najboljem redu, kaže Anka.
„Slet je bio spektakl. Nevjerovatan broj učesnika priredbe, uvježbanost, kostimi, brzina kojom smjenjuju uigrane tačke, znanje da su na terenu stadiona JNA prisutni mladi iz svih krajeva Jugoslavije, ostavljali su utisak beskrajnog jedinstva. Mislim da tada nije bilo osobe koja nije bila ponosna na učešće ", dodaje Anka.
Tako je i bilo. Podgorički gimnazijalci kao i ostali učesnici odradili su sve kako je bilo predviđeno, bez greške. A uzbudjenje i radost miješali su se tremom, jer učesnici iz Crne Gore, kao da su osjećali i veću odgovornost, jer te godine štafetu je predala Vjera Begović, studentkinja iz Podgorice jer je na Crnu Goru bio red.
B.Pejović/R. Kovačević
0 Komentara