Ekonomija

Docent dr. Vladan Martić o važnosti primjene novih informatičkih standarda u poslovanju

Inovacije kasne u crnogorskom računovodstvu

(15 riječi)

Činjenica je, da je implementacija XBRL standarda - koji je po mnogima izazvao revoluciju u digitalizaciji finansijskog izvještavanja - od 2020 godine uvedena u zemljama EU, u Crnoj Gori tek u početnoj fazi. Samim tim implementacija XBRL standarda, predstavlja ogromno i perspektivno, polje za rad, posebno za kompanije koje imaju razvijene odgovarajuće informatičke sposobnosti - navodi Martić

Uz sve veći naglasak na digitalizaciji i inovacijama, računovodstvena industrija suočava se s izazovima i mogućnostima koje donosi 21. vijek. Nedavno je izašla knjiga "XBRL – bar kod za poslovno izvještavanje u 21. vijeku" autora docenta Dr Vladana Martića, čija su istraživanja pokazala da bi do kraja 2025. godine svi u ovoj oblasti trebali koristiti XBRL. Martić naglašava da je ovo ne samo preporuka već i nužnost, s obzirom na mandatornu primjenu u zemljama poput Hrvatske i Slovenije od 2020. godine. Martićeva stručnost kao profesora računovodstva i njegov angažman na crnogorskim univerzitetima te

Institutu računovođa i revizora Crne Gore govori da je digitalizacija neizbježna, a primjena standarda poput XBRL-a (Proširiv jezik poslovnog izvještavanja) ključna je za unapređenje kvaliteta poslovnog izvještavanja.

Smjernice

- Knjiga nudi smjernice za regulatore, državne organe, računovodstvo, revizore i finansijske menadžere u Crnoj Gori kako bi se stvorio povoljan regulatorni ambijent za implementaciju digitalnih standarda. U fokusu nije samo prihvatanje tehnoloških inovacija već i edukacija računovođa za nove vještine i prilagođenje novim misaonim procesima, što će, doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta i podsticanju privrednog rasta u Crnoj Gori - kaže Martić dodajući da bi uskoro svi u računovodstvenoj industriji trebalo da koriste XBRL, svjesni prednosti koje donosi, ili pak iz razloga što ne postoje dostupne alternative.

- To je jedini, mogući i najbolji put za Crnu Goru, prihvatanje bez ograničenja i prilagođavanja regulative EU za XBLR. To treba činiti kroz zakonsko regulisanje i primjenu Jedinstvenog evropskog elektronskog formata u Crnoj Gori, koji se bazira na XBLR-u - preporučuje docent dr Vladana Martića koji naglašava da ukoliko navedene preporuke ubrzo ne primjene, digitalizacija finansijskog izvještavanja u Crnoj Gori i dalje će biti spora i ograničena.

- Činjenica je, da je implementacija XBRL standarda – koji je po mnogima izazvao revoluciju u digitalizaciji finansijskog izvještavanja – od 2020 godine uvedena u zemljama EU, u Crnoj Gori tek u početnoj fazi. Samim tim implementacija XBRL standarda, predstavlja ogromno i perspektivno, polje za rad, posebno za kompanije koje imaju razvijene odgovarajuće informatičke sposobnosti - navodi Martić koji naglašava da je sa dosadašnjim lokalnim i regionalnim pristupima priča je završena.

 

Navodi da za mnogе implеmеntacija XBRL-a i automatizacija mnogih, ako nе i svih računovodstvеnih procеsa, znači smanjеnjе broja radnih mjеsta.

- No, potencijalni regulator se ipak treba voditi zaštitom višeg javnog interesa a to je uvođenje XBLR-a u Crnu Goru. Sa druge strane, treba da budemo svjesni, da generacija Z, nemilosrdno ulazi u poslovne procese, mijenja poslovnu sliku radnih mjesta i vrlo brzo će preuzeti liderske pozicije. Kao native digital generacija, oni neće biti u mogućnosti da prepoznaju, zaposlene, preduzeća i institucije, koji nijesu prihvatili digitalnu transformaciju. - ističe Martić.

On je uvjeren da će računovođе u Crnoj Gori postati svijеsni brojnih velikih koristi kojе XBRL pruža i činjеnicе da implеmеntacija ovog standarda nеćе proizvеsti tеhnološkе viškovе i gubitak posla.

- Suprotno, promjеniće načinе na koji sе obavlja posao, te će otvarati čitave baterije novih radnih mjesta i doprinositi višem privrednom rastu i realnom blagostanju građana u Crnoj Gore. Kroz knjigu uvodimo računovođe u nove misaone procese da valja redovno isprazniti mentalnu šolju od pristupa koji više ne funkcionišu. Samo tako moći će je efikasno puniti novim sadržajima - zaključuje Martić koji je autor jednog od prvih radova, u Crnoj Gori, na temu Blokčejna u kontekstu računovodstvene profesije.

- Naučna monografija koja se bavi kreativnim i savremenim spojem računovodstva i tehnologije, XBLR – bar kod za poslovno izvještavanje u 21 vijeku, namijenjena je Crnoj Gori, da nam pomogne u procesu transformacije i neodložnih reformi priključenja Evropskoj uniji - kaže Martić.

On objašnjava da dinamične promjene personifikovane sveopštom globalizacijom i razvojem informacionih tehnologija, kao i gubitkom povjerenja - koje je uzrokovano globalnom finansijskom krizom značajno se odražavaju na ulogu i obilježja računovodstvene profesije u vodećim svetskim privredama ali i u zemljama tranzicije poput Crna Gore.

Na ubrzanom putu evroatlantskih integracija za Crnu Goru, su kako ističe bitna dva aspekta - brza harmonizacija regulative primarno sa EU, ali i globalno (Međunarodna federacija računovođa – IFAC, čiji smo članovi, te imamo velike obaveze u ovoj sferi).

Nacionalna strategija

- Knjiga je po svemu sudeći i po mojoj skromnoj ocjeni neophodan priručnik i mogla bi korisno poslužili kao fundament kreiranja nacionalne strategije, uz rastuću potrebu inkorporiranja drugih bitnih elemenata regulative EU relevantne za pristupanje Crne Gore u ovoj sferi - kaže Martić.

On je mišljenja da će odlaganje primjene XBRL imati nesagledive negativne posljedice po poslovne izvještajne entite, nacionalnu ekonomiju i javne interese oličene kroz poresko prihodnu stranu budžeta ali i rashodnu.

- Iako je XBRL globalno prihvaćen, te se dokazao kao standard sui generis, ova tema do sada nije naučno i empirijski obrađivana u Crnoj Gori - naglašava Martić.

Cilj njegove knjige je bio da procjeni ulogu i mjesto XBRL-a u funkciji unaprijeđenja kvaliteta poslovnog izvještavanja. Ističe brojna njegova preimućstva, istovremeno ukazuje na nedostatke.

Pristupom na link vladanmartic.me možete ući u svijet XBRL-a i ostvariti kontakt sa autorom.    N.Kovačević



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.