Huter: Prvoborci parlamentarne većine ponikli iz istog šinjela, Spajić ispoljio samo zavidnu "hrabrost" u rekordnom zaduživanju zemlje
Sagovornik Analitike upozorava da međukoaliciona trvenja i borba za prevlast, Crnu Goru udaljavaju od evropskog puta, a približavaju hegemonističkom projektu Velike Srbije. Ukazuje da je obračun sa novinarima, aktivistima i opozicionim političarima posljednje poglavlje koje je ostalo u sprovođenju tog rigidnog nauma. Smatra i da će 44. Vlada brzo doživjeti sudbinu prethodne dvije
„Aktuelna većina isključivo izvršava zadatke svojih naredbodavaca iz Beograda. Iskazani nivo servilnosti i snishodljivosti u odnosu na njihove nalogodavce je poražavajući bez obzira o kojoj državničkoj funkciji se radi: predśedniku države, Skupštine ili Vlade Crne Gore“, ocijenio je za Portal Analitika poslanik DPS-a Oskar Huter.
Stava je da je ovakva situacija gotovo nezapamćena tokom naše hiljadugodišnje istorije. U tom kontekstu, prema njegovim riječima, jasno je da poruke, a moglo bi se reći i upozorenja naših zapadnih partnera neće biti predmet interesovanja aktuelne vlade jer su, kaže, u potpunoj suprotnosti sa interesima onih konstituenata koji dominiraju u parlamentarnoj većini.
U razgovoru za Portal Analtika, Huter je komentarisao aktuelnu političku situciju u zemlji, ali i sveučestaliji progon slobode govora u Crnoj Gori i sinhronizovane šovinističke akcije čija je meta i on.
Građani će dugoročno ispaštati Spajićeve hazarderske odluke
Osvrnuo se i na nedavnu posjetu specijalnog izaslanika SAD-a Gabrijela Eskobara Crnoj Gori.
„Diplomatska izjava najznačajnijeg partnera iz NATO alijanse: "Ruski maligni uticaj u regionu je veoma ozbiljan", eksplicitna je i ne ostavlja dilemu koji kurs bi Crna Gora trebalo da zauzme, ili preciznije na koji kurs bi trebalo da se vrati, i sa kakvim smo prijetnjama suočeni“, podvlači Huter.
Budući da je Eskobar tokom posjete Podgorici kazao kako treba pružiti podršku svemu što radi Vlada a što Crnu Goru približava EU, interesovalo nas je da li naš sagovornik smatra da Vlada Milojka Spajića radi išta što bi zaista državu približilo EU.
„Prethodna, 43. Vlada je propustila kolosalnu šansu za ubrzani ulazak u EU nakon geopolitičkih dešavanja koja su se ukazala nakon agresije Rusije nad Ukrajinom. S tim u vezi,poruku gdina Eskobara sam razumio kao podršku i ohrabrenje predśedniku 44. Vlade da Crnu Goru istrgne iz kandži retrogradnih politika koje su ga zarobile i iskoristi novu šansu na našem EU putu“, naglašava Huter.
Cijeneći, kako dodaje, dosadašnji učinak i djelovanje premijera Spajića, da se zaključiti da on nema tu vrstu autonomnosti u odlučivanju i da se, kaže, nije kadar suprotstaviti brojnim destruktivnim aktivnostima svojih koalicionih partnera.
„Možda razlog treba tražiti u činjenici što su svi prvoborci parlamentarne većine ponikli iz istog šinjela. Ipak, treba priznati da je ispoljio zavidnu "hrabrost" u rekordnom zaduživanju zemlje kada god mu se ukazala prilika“, ukazuje Huter.
Sagovornik Analitike iskazuje i bojazan da će građani Crne Gore dugoročno ispaštati Spajićeve hazarderske odluke.
„Međukoaliciona trvenja i borba za prevlast tj. ko će zgrabiti bolju i važniju poziciju nas udaljavaju od evropskog puta, a približavaju hegemonističkom projektu Velike Srbije ili Srpskom svetu“, upozorava Huter.
Vlada je na aparatima
Komentarisao je i posljedice nedavnog crikusa koji su resorni ministar i Vlada priredili u vezi izbora čelnog čovjeka policije, nakon čega Demokrate, očekivano, nijesu ušle u proces obaranja Vlade, već su podršku "oročili" do sticanja IBAR-a.
„44. Vlada Crne Gore je na aparatima i izvjesno je da će veoma brzo doživjeti sudbinu prethodne dvije vlade. Suštinski ove oslobodioce i ne treba razdvajati. Umjesto da je "tuča" oko zdravstva i obrazovanja ko će bolje urediti zdravstveni ili obrazovni sistem oni se tuku za sektor bezbjednosti i 'pendrek'“, ukazuje Huter.
Kaže da ovako sklepana parlamenterna većina ima samo konsenzus oko neozbiljnog i šarlatanskog djelovanja.
„Manje je bitno da li su poljuljani odnosi između ta dva politička subjekta, ono što je porazno je da zbog njihove gramzivosti se ljulja sudbina države“, izričit je Huter.
Oročenost Vlade, ucjene, uvrede, optužbe i krivične prijave on vidi kao istorijske rezultate koji su obilježili rad aktuelne Vlade.
„Kada napravimo paralelu, mrtva je trka između prethodne vlade koja je svoju istorijsku "slavu" stekla kao vlada najkraćeg trajanja u punom kapacitetu i najdužeg tehničkog mandata, i aktuelne koja u kreiranju haosa i štete namjerava prevazići neslavne rekorde. Ovakvo stanje primarno odgovara centrima koji su, kako i sami kažu, njihova matica. Ono što je mnogo važnije je kome to najmanje odgovara ili kome nanosi najveću štetu, a to su građani Crne Gore“, kategoričan je Huter.
Vanredni parlamentari izbori rješenje za institucionalni haos
Sagovornik Analitike stava je da se ovaj institucionalni haos i neozbiljnost mogu dovesti u red isključivo vanrednim parlamentarnim izborima.
„Potvrda tome je politička nestabilnost na svim nivoima (unutar vlade ali i na lokalnom nivou). PES iz čijih redova je aktuelni premijer se prekomponovao na Jakovove i Milojkove sljedbenike ali i nezavisne poslanike i odbornike. Svjedočanstva predśednika države, a dojučerašnjeg potpredśednika ovog pokreta koja se odnose na njegovu neupućenost u program Evropa sad 2, na krilima kojeg je dobio povjerenje i pokret kojem je do skoro pripadao i on lično tokom predśedničkih izbora je nepobitan argument obmanjivačkog pristupa, kako pokreta tako i njegovih najglasnijih promotera“, podvlači Huter.
Nestabilnost dirigovana iz centara moći kako bi se opstruirao EU put CG
Stanje anarhije, kako ukazuje, stvara na svakom koraku o čemu, nakon Andrijevice, svjedoče i nedavne slike iz Šavnika gdje su pristalice koalicije ZBŠ, onemogućavale da SO usvoji odluke kojima bi se izbjeglo uvođenje prinudne uprave.
„Nestabilnost, nefunkcionalnost i neozbiljnost sistema na svim nivoima se diriguje u vidu radnih naloga iz centara moći kako bi se Crna Gora opstruirala na EU putu“, smatra Huter.
Činjenica je, poručuje sagovornik Analitike, da ovo jeste i problem na državnoj ravni.
„Ne može se nikako posmatrati isključivo kao lokalni nivo jer nadležne institucije sa državnog nivoa ne rade svoj posao. I to samo u onim sredinama đe vlast vrši DPS. Druga stvar je da li se očekuje od DPS kao najjačeg političkog subjekta da se ponaša po obrascu političkih struktura koje su u Andrijevici ili Šavniku u opozicionim klupama“, naglašava Huter.
Kaže da kao državotvorna partija, DPS djelovanje usmjerava na konstruktivne modele rješavanja problema.
„Ipak, sve ima svoje granice i ukoliko primitivni i destruktivni nasrtaji na sve crnogorsko ne posustanu moraćemo takvom tirjanstvu stati nogom za vrat“, poručuje Huter.
Adut naše nepobjedivosti - crnogorska sloga
Sagovornik Analitike već neko vrijeme izložen je linču od strane prosrpskih tzv. medija u Crnoj Gori. I ne samo njih. Od prekopavanja kostiju njegovih predaka, preko skandalozne karikature do podrške tom činu od čelnika Opštine Nikšić... svjedočimo izlivima fašizma usmjerenog prema nekom ko je cijeli profesionalni angažman posvetio očuvanju izvornih vrijednosti crnogorskog bića.
„Koristim ovu priliku da se zahvalim svima koji su reagovali, pružili podršku i stali ne samo u zaštitu moje malenkosti već, prije svega, u odbranu građanskog i multietničkog karaktera države“, ističe Huter.
Napominje i da su u privatnim komunikacijama neki od poslanika parlamentarne većine izrazili zgražavanje i neslaganje, odnosno otklon od navedenih šovinističkih i fašističkih izliva i istupa.
„Ipak, smatram to nedovoljnim jer samo javna osuda svih nakaradnih djelovanja može dovesti do boljitka društva u cjelini. U protivnom smo osuđeni na dekadenciju koja od 2020, nažalost, postaje naša konstanta“, ukazuje Huter.
I dok ODT u Nikšiću smatra da nema elemenata krivičnog djela u porukama prvog čovjeka te opštine ka Huteru (iz Višeg državnog tužilaštva se još o tome preispituju), po prijavi upravo Marka Kovačevića policija je prethodnih dana imala "pune ruke posla" saslušavajuću novinare, aktiviste i opozicione političare.
Pitali smo Huter smatra li da je tužilaštvo ovim javno demonstriralo potčinjenost političkim moćnicima, te šta je u ovakoj situaciji opcija u borbi za demokratiju i građanske vrijednosti u Crnoj Gori.
„Ne bih bio pretenciozan u smislu kvalifikacija i ocjene krivične odgovornosti. Prepustiću to nadležnim institucijama. Taj manir su imali prvaci prethodne vlade da tuže, sude i presuđuju. Nadali su se da će se baviti i pomilovanjima, ali baš zbog takvog pristupa će ostati upamćeni po dužini (kratkoći) trajanja“, kaže Huter.
Naglašava da je zabrinjavajuće to što svjedočimo duplim aršinima, misleći na agilnost i ažurnost sa posebno izraženim selektivnim pristupom.
„Svi koji su se prethodnih decenija žestoko borili protiv raznoraznih devijacija, govorim i o periodu kada je u upravljačkim procesima dominirala i partija kojoj pripadam, su na meti apostolskih direktiva čije je izvorište na Terazijama. Jasno je zašto se udara na nezavisne novinare, građanske aktiviste i opozicione političare. Obračun sa njima je posljednje poglavlje koje je ostalo u sprovođenju njihovog rigidnog nauma“, upozorava sagovornik Analitike.
Apostrofira i da je ključni adut naše nepobjedivosti - crnogorska sloga.
„Džaba im i službe i popovi i topovi, Crna Gora je ona voćka čudnovata na koju će svi zube polomiti“, poručuje Huter.
izvor: portalanalitika
0 Komentara