•   Četvrtak,Decembar 12.
  • Kontakt
CG u srcu

Dušan Ičević

Zetska banovina u Srpskome svetu

(15 riječi)

U ispunjenju “svetoga” cilja da se Crna Gora posrbi, posvoji i ponovo potre, i uvede u Srpski svet, priziva se Zetska banovina.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić čezne za Banovinom u Kraljevini Jugoslaviji. Kazuje da su Cetinje naseljavali Hercegovci, Brđani, Crnogorci. Redosljed je za pravo – prvijenstva. Zar Srbi nijesu odvajkada u Crnoj Gori  – jedini? Ili su Crnogorci, ako ih ima, takođe – Srbi?

Bila je Zetska, navodno preuzeta od Kraljevine Crne Gore. Međutim, obuhvatala je mnogo veću teritoriju, koju nastanjuju, naravno – Srbi. U Karaljevstvu/Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca/SHS bivša Crna Gora postala je jedna od 33 oblasti.[1] U Kraljevini Jugoslaviji, koju je proglasio kralj Aleksandar Karađorđević Ujedinitelj nestalo je nacionalno imenovanje i po rijekama (sem Primorske sa sjedištem u Splitu) nazvano sedam banovina.

Zetska banovina koja je trajala od 1929. do 1941. godine, obuhvatala je teritorije:

a) koje je Kraljevina Crna Gora  1918. g. unela u sastav Kraljevine Srbije pre formiranja Kraljevine SHS,

b) Dubrovačke republike i Boke, i zaleđa Dubrovnika u Hercegovini (Nevesinje, Trebinje, Gacko, sve do Foče na sever),

c) Kosovo i Metohiju sve do Kosovske Mitrovice, Srbice i Orahovca na istoku, veći deo Raške oblasti (Novopazarskog sandžaka) koju je oslobodila Srbija u ratu 1912. godine kao i varoši Rašku i Ušće. Administrativno središte Zetske banovine je bilo Cetinje.[2] Zna se da Crna Gora nije unela, nego Odlukom nelegalne i nelegitimne Podgoričke skupštine ukinuta i pripojena Srbiji.

Jasnoću u navedenu namjeru ogolio je gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević izjavom: “Nekako lijepo stoji predsjedniku Skupštine Crne Gore ova zgrada Zetske banovine. I nekako je normalno da Švabama to smeta”. Na žestoku kritiku svoje izjave, Kovačević je podnio prijavu policiji protiv 12 političara i novinara i NVO aktivistu da su prouzrokovali prijetnje kojima se ugrožava bezbjednost njega i njegove porodice, zato što im nije po volji njegovo „političko opredjeljenje“, kao i zato što je Srbin i pravoslavac.[3]

Oprečna su mišljenja o Šubari, kako je nazvan. Aleksandra Vuković Kuč: “Mandićev najtalentovaniji poricatelj države Crne Gore, netalentovani falsifikator istorije i Zavjetničin najodgovorniji učenik, provincijalno i malograđanski, iako je na čelu grada, provocira i pokazuje svu zaraznost svoga šovinizma”. Andrija Mandić: Kovačević je “dobar i čestit čovjek. Veliki političar, kojim će se ponositi Crna Gora i njegov narod”.

Naizgled je nevažna svaka i svakakva izjava“frontovskih” pripadnika i poslušnika, ali jeste bitno da svaki detalj sačinjava mozaik svesrpskoga ujedinjenja, svim sredstma. Zetska banovina je poželjan izbor.



[1] Зетска област је једна од 33 области у Краљевини СХС. Налазила се на подручју данашње Црне Горе, делова Косова и МетохијеБосне и Херцеговине. Настала је 1922. када је Краљевина Југославија подељена на области, спајањем ранијих округа: Никшићки, Цетињски, Которски, Колашински, Подгорички, Барски, Берански, Андријевички и Метохијски (Пећ) - генерално речено, предратна Црна Гора без Пљеваља и Бијелог Поља, са Котором. Средиште области се налазило у Цетињу.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82_(%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%99%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%A1%D0%A5%D0%A1)

 

[2]  Zetska banovina, Vikipedija, slobodna enciklopedija https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%97%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0 

[3] Kovačević podnio krivične prijave protiv poslanika i odbornika DPS-a i novinara zbog navodnog ugrožavanja sigurnosti, On je tražio i da se „uhapse i procesuiraju“ osobe koje su mu preko društvenih mreža i u komentarima na nekim portalima upućivali prijetnje, nakon što je prije desetak dana postavio uvredljivi komentar na Facebooku.

Mihailo Jovović, Kovačević: Smeta im što sam Srbin i pravoslavac, 19.03.2024. 07:18hGradonačelnik Nikšića prijavio 13 osoba koje su “izazvale prijetnje” po njegovu bezbjednost, među njima i dvoje novinara “Vijesti”

 



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.