•   Ponedeljak,Decembar 23.
  • Kontakt
Politika

Vujović: Ostanak Šaranovića u Vladi je nemoć Spajića da se oslobodi Demokrata

(15 riječi)

Politički analitičar poručio da ne vjeruje da je moguće sanirati probleme u odnosima PES-a i Demokratske Crne Gore

Vujović: Ostanak Šaranovića u Vladi je nemoć Spajića da se oslobodi Demokrata

Odlazak na izbore u ovom trenutku za PES bi bilo najlošije rješenje. Vanredni izbori sa aspekta izbornog rezultata najviše bi odgovarali mogućem bloku Demokrate-Ura-buduća partija Jakova Milatovića – kazao je Zlatko Vujović, poručujući i da bi eventualni izlazak na vanredne izbore prije dobijanja IBAR-a, odnosno privremenih mjerila, značio opraštanje Crne Gore sa brzim učlanjenjem u EU

Ostanak Šaranovića u Vladi je indikator nemoći Spajića da se otarasi Demokrata, ali i da kontroliše procese u vladajućoj većini – ocijenio je za Pobjedu doc. dr Zlatko Vujović, politički analitičar i predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanje, dodajući da ne vjeruje da je moguće sanirati probleme u odnosima između Pokreta Evropa sad i Demokrata, te da povjerenje između te dvije partije nije veće nego između PES-a i Ure.

– Linija sukoba je duboka i široka. Povjerenje između ove dvije partije nije veće nego što je sada ono između PES-a i Ure. Nesporno je da PES, poslije svega, ali i prije ovog posljednjeg, želi da se oslobodi Demokrata, čiji dio ministara direktno vodi akcije protiv premijera – kazao je Vujović, komentarišući sukob premijera Milojka Spajića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića oko izbora v. d. direktora Uprave policije.

Vujović je istakao da je nezamislivo da ministar pokreće postupak protiv vlade u kojoj sjedi, a da to ne izazove posljedice.

– Da ne govorimo o optužbama da je premijer počinio krivično djelo. Bilo bi logično očekivati u ovakvoj situaciji da će ili biti ministar smijenjen, ili će dati ostavku, ili će se raspasti koalicija. Eventualni ostanak Šaranovića u Vladi bio bi indikator nemoći Spajića da se otarasi Demokrata, ali i da kontroliše procese u vladajućoj većini – poručio je Vujović.

Prema njegovim riječima, ponavljanje oštrih stavova američke administracije protiv učešća DF-a u Vladi, a sa druge strane jasna i nedvosmislena podrška Spajiću, dovela je Demokrate u bezizlaznu situaciju.

– Podršku za ovakvu politiku mogu dobiti samo iz Beograda, a to sada nije dovoljno. Eventualno ponovno izbacivanje ove partije iz vlasti zbog stavova njenih lidera, produbilo bi podjele u njoj. Stoga ne čudi njihov pokušaj da se, ipak, nekako zaboravi ono što se desilo. Međutim, mislim da su dešavanjima oko izbora v.d. direktora Uprave policije ojačali pozicije onih koji se zalažu za izbacivanje ove partije iz vlasti. No, ako sad ponovo ispadnu, dodatno će izgubiti koalicioni kapacitet, ali, i, ono preostalo minimalno, razumijevanje zapadnih partnera – kazao je Vujović.

Na pitanje kakav scenario očekuje ako Demokrate, ipak, izađu iz Vlade, Vujović je rekao da „ne znamo čime u ovom trenutku raspolaže Spajić“.

– Ključna nepoznanica je da li su Bošnjaci spremni da uđu u vladu sa bivšim DF-om, a već znamo da to nijesu željeli prilikom njenog formiranja. Nepoznanica je kako će nekadašnji DF, odnosno makar jedan njegov dio (Nova srpska demokratija) reagovati na odustajanje od koalicionog dogovora (izbacivanje Demokrata). Da li je NSD spremna da nastavi aranžman sa Spajićem na ovom nivou, odnosno bez ulaska DNP-ovih ministara u Vladu – kazao je Vujović.

Istakao je da je moguće više scenarija.

– Status quo, odnosno održanje ove vladajuće koalicije, bez promjena, je najmanje vjerovatno. Istina, mogli bi da „voze na leru“ neko vrijeme, do skorih izbora, ako ne bude moguć dogovor Spajića o prekompoziciji vlasti. Svi ostali scenariji uključuju Bošnjačku stranku. Da li je Bošnjačka spremna da bude dio Vlade sa DF-om ili da formira manjinsku vladu – PES, BS i ostale manjinske partije. Ako već govorimo o ovakvoj manjinskoj partiji, pitanje je ko bi je podržao. ZBCG, njen dio ili dio opozicije okupljen oko DPS-a. Pitanje je da li bi DPS bio spreman da ponovo rizikuje sa podrškom manjinskoj vladi. Ako je suditi po onome što kažu, nijesu – rekao je Vujović, dodajući da je najmanje realan scenario o političkoj vlasti PES-a, manjina, SD i DPS.

Komentarišući mogućnost vanrednih izbora, Vujović je rekao da bi odlazak na izbore u ovom trenutku za PES bilo najlošije rješenje.

– Njima je potrebna konsolidacija na svim nivoima. Kao što je za Spajića da preživi bilo nužno da formira vladu po svaku cijenu, pa makar i sa djelovima DF-a, tako mu je sada potrebno da formira vladajuću koaliciju, i vladu u kojoj neće biti otvorenih sukoba. To bi mu omogućilo da konsoliduje odnose unutar partije, biračkog tijela ali i da stvori prostor za buduća partnerstva – istakao je Vujović.

Prema njegovim riječima, vanredni izbori bi sa aspekta izbornog rezultata najviše odgovarali mogućem bloku Demokrate-Ura-buduća partija Jakova Milatovića.

– Za preživljavanje njihove eventualne „centrističke koalicije“ važan je neuspjeh Spajića i što hitnije održavanje vanrednih parlamentarnih izbora. Što kasniji izbori, to lošija perspektiva ovog mogućeg bloka – ocijenio je Vujović.

Istakao je da bi se, skorim održavanjem vanrednih izbora, koalicija ZBCG vjerovatno suočila sa svojim nestankom, odnosno NSD i DNP bi pokušali da okupe partije oko sebe, odnosno stvore nove koalicije oko svojih partija.

– Međutim, nijedna od ove dvije partije nije spremna za ozbiljnu izbornu kampanju u ovom trenutku – smatra Vujović.

Kazao je da bi opozicija (bez Ure), lagano, ali blago bila jača, dok se povećava broj apstinenata prema vlasti.

– Međutim, ni oni niijesu spremni za izbore. Veliki dio apstinenata koji su naklonjeni tom bloku odbija da glasa za postojeće partije – kazao je Vujović.

Poručio je da bi eventualni izlazak na vanredne izbore prije dobijanja IBAR-a, odnosno privremenih mjerila, značio opraštanje Crne Gore sa brzim učlanjenjem u EU. Vujović smatra da bi stoga dio birača možda bio spreman da kazni one koji do toga dovedu.

– Nakon dobijanja IBAR-a, ide teži dio pregovora sa EU. Za taj dio nam trebaju stručnjaci profesionalci sa kojima u ovom trenutku Vlada ne raspolaže. Uklanjanje ideološki nepodobnih iz pregovaračkih struktura, loša saradnja vlasti sa NVO sektorom, nepostojanje ikakve saradnje Skupštine sa NVO sektorom, progon dijela lidera NVO sektora, njihovo zastrašivanje i diskriminacija rizikuju da nakon IBAR blokiraju proces pregovora. Stoga je potrebno da se premijer Spajić stavi na čelo svih snaga u društvu da bi se ovaj proces sproveo. Mislim da je potrebno da se svi okupimo ne samo oko cilja ulaska Crne Gore u EU, već jedinstvene šanse koju smo dobili kao zemlja, kao društvo da u ubrzanoj proceduri postanemo članica EU – istakao je Vujović.

Vujović je kazao da moramo staviti sa strane predrasude, ideološke i identitetske razlike jer se ova šansa ne smije propustiti.

Svi koji blokiraju evropski put moraju biti društevno izolovani

Zlatko Vujović je, na pitanje može li se uopšte nastaviti evropski put države nakon izglasavanja povjerenja predsjedniku parlamenta Andriji Mandiću, kazao da svi koji blokiraju ili sabotiraju ostvarenje ove šanse moraju biti društveno izolovani.

– Ako predsjednik Skuštine ili neki ministri, poslanički klubovi blokiraju ovaj proces, produbljuju podjele, sprovode agendu predsjednika Vučića i predsjednika Putina, sprovode kampanju diskriminacije i zloupotrebe funkcija, onda treba da budu uklonjeni sa tih pozicija. I vladajuće i opozicione partije moraju podržati svaki zakonski tekst i projekat sa EU agende, bez sitnih trgovina. Svi moramo biti kad su EU integracije na istoj strani. Makar oni koji se bore za Crnu Goru u EU. Obaveza je premijera da napravi što veće političko saglasje i okupi oko sebe sve koji žele Crnu Goru u EU. Moraju svi da shvate da je previše u igri, i pokažu odgovornost. U igri je evropska budućnost Crne Gore – dodao je Vujović.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.