Društvo

Dr. sc. Goran Sekulović

GLOBALIZACIJA (DRŽAVA–MEDIJI) (I)

(15 riječi)

Knjiga dr. sc. Gorana Sekulovića ''GLOBALIZACIJA (DRŽAVA–MEDIJI) – (''Ras press'' d.o.o., časopis ''Medijska kultura'', biblioteka ''Teorija medija'', urednik edicije prof. dr. Ratko Bozović, Nikšić, Novi Sad, Dubrovnik, Mostar) – esejistički koncipirana po određenim tematskim središtima, svojim naslovom  upućuje na njenu tematiku, ali i opredjeljuje i obavezuje da se prije ciljne predmetnosti ukratko proanalizira i vremenski prethodno stanje  i u državi i u medijima u njihovim tradicionalnim i klasičnim vidovima. U međuvremenu promijenila se pozicija i nacionalne države (a s njom i percepcija pozicije mnogih drugih ključnih društvenih pojmova kao što je moć, vlast, demokratija, odnos globalno-lokalno, duhovnost i kultura, sadejstvo kulturne i državne politike, etnicitet, nacionalni supstrat, odnos etničkih i nacionalnih većina-manjina...), kao i dalje paradigme moderne države, ali i medija u okviru globalizacije kao planetarne pojave i promjene u savremenom svijetu.

Kada je riječ o globalizaciji kao ‘’krovu’’ rasprave o pitanjima savremenog redizajniranja države i medija, svjedoci smo da danas brojni teoretičari širom svijeta raspravljaju o globalizaciji, njenoj dobroj i lošoj strani, smislenosti, istorijatu, glavnim strujama, mogućnostima transformacije i realnim perspektivama. Uglavnom se slažu da je ona drugi izraz za istorijski gledano sve ubrzaniju i tješnj(ij)u saradnju i integraciju svih zemalja i naroda svijeta počev od proizvodnje i ekonomije preko politike, bezbjednosti, saobraćaja, telekomunikacija, ekologije i održivog razvoja sve do sporta, nauke, kulture, medija i obrazovanja.

Maršal Makluan, kanadski mediolog i Zbignjev Bžežinski, profesor Kolumbija Univerziteta i uticajni saradnik više garnitura američke administracije, slove kao pioniri terminološke upotrebe riječi globalizacija. Uzima se da je upravo sa njima krajem šezdesetih godina prošlog vijeka anglicizam globalizacija ušao u zvanični govor javnog mnjenja dominantnih struktura savremenog svijeta. Osim što je rodonačelnik čuvenog pojma ‘’globalno selo’’, Makluan je na primjeru rata u Vijetnamu – kao prvog rata koji se mogao direktno gledati na televiziji – zaključio da jedan novi svjetski fenomen izuzetno uspješno i agresivno nastupa. Riječ je o, kako je pisao, ‘’katodnoj sveprisutnosti i transparentnosti’’. Televizijski medij ugrožava i otežava vođenje savremenih ratova. Uz to, po Makluanu, širi i jača popularnost, te razvoj, slabo i nedovoljno razvijenih, tj. tzv. zemalja u razvoju. Bžežinski je, pak, smatrao da je došao ‘’kraj ideologije’’ i da na mjesto socijalnih revolucija sve više stupa na svjetsku scenu jedna druga, moćnija i prodornija revolucija – elektronska. Iz toga je izvlačio zaključak da sve to ide u prilog, prije svega, Amerike, kao ‘’prvog globalnog društva u istoriji.’’

No, pokazalo se da je prebrzo i suviše olako presuđeno ideologiji i istoriji. Neoliberalni diskurs našao se na udaru ne samo lijevih intelektualnih i političkih opcija, već i mnogih drugih izuzetno respektabilnih teoretičara umjerenih, racionalnih i kultivisanih društveno-globalnih opredjeljenja. Naime, krenulo se sa setom obećanja o postizanju humanih i najviših standarda u svim oblastima ljudskog djelovanja. Međutim, kako upozoravaju najugledniji istraživači, u stvarnom životu malo od toga se i obistinilo. Naročito kada su u pitanju nedovoljno razvijene i zemlje u razvoju. Uzroci leže i u unificiranom modelu globalizacije. Naime, dominantni pristup globalizaciji promovišu i favorizuju najmoćnije zemlje, nadnacionalne političke organizacije, međunarodne NVO, međunarodni ekonomski subjekti u liku fondova, banaka, unija, te transnacionalnih kompanija. Tako da teoretičari, prije svega, upozoravaju na raskorak izvornih principa i realne prakse globalizacije.

Čini se da i savremeni mediji dijele sa učincima globalizacije svu težinu i ambivalentnost, protivurječnost i disharmonitet upravo svojih naslijeđenih liberalnih i prosvjetiteljskih, demokratskih i  etičkih, skoro svetih i božanskih načela, s jedne strane, i stvarnih, realnih, profanih – u raljama političkih i ekonomskih moći, dilova, korupcijskih udruživanja i interesa – rezultata i praksi različitih društvenih subjekata (političkih partija, tajkuna i biznismena, transnacionalnih kompanija, globalnih, regionalnih i nacionalnih nevladinih organizacija...), s druge strane.

''Crnogorski portal'' u više nastavaka donosi sadržaje ove knjige.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.