Ekonomija

Pametne inovacije Borisa Vujovića unaprijedile proizvodnju fabrike ,,MiAnja”

(15 riječi)

Piše: Božina Komatina  

Ono što nam je privuklo pažnju dok smo obilazili postrojenja u fabrici ,,MiAnja” na Cetinju su brojna inovativna rješenja koja je naš sagovornik, vlasnik Boris Vujović – diplomirani mašinski inženjer, implementirao kako bi automatizovao proces proizvodnje i olakšao posao svojim zaposlenima. U želji da dođe do neophodnih mašina sa što manje ulaganja, iskoristio je svoje znanje sticano na Mašinskom fakultetu pa je iste uspio da napravi sam za značajno manji iznos novca od njihove prodajne cijene. Na taj način je dao vjetar u leđa proizvodnji i značajno ubrzao razvoj svoje kompanije. To mu je bilo značajno i zbog činjenice da, kada ste na početku, imate manje promete i profite, i  teže dolazite do kreditnih sredstava neophodnih za automatizaciju proizvodnje.  

 MADEinMONTENEGRO.com: Koje su najkorisnije inovacije koje ste imali u Vašoj fabrici? 

 BORIS VUJOVIĆ: Preduzeće veliku pažnju posvećuje unapređenju i osavremenjavanju proizvodnog procesa novim tehnologijama u proizvodnji, kao i proširenju asortimana suhomesnatih proizvoda, a sve u cilju potpunog zadovoljenja potreba savremenih potrošača. U prilog ovome značajno je istaći činjenicu da smo prvi u Crnoj Gori počeli sa upotrebom folije između narezanih listića pršuta, koja omogućava lakše odvajanje istih. Omogućili  smo i da se naš pršut presuje, čime smo obezbijedili da svako parče bude identično. 

U saradnji sa mojim kolegom i prijateljem ing. Radović Jovanom napravili smo uređaje za ubacivanje i izbacivanje iz kalupa. Takođe smo napravili i uređaje za otkošćavanje pršuta, kao i jedan proizvod na koji sam posebno ponosan, a to je paletar-prevrtač koji je u mnogome olakšao posao uposlenima. 

MADEinMONTENEGRO.com: Mnoge vaše potrošače je sigurno zaintrigiralo ime Vaše kompanije. Moramo priznati da zvuči originalno. Kako je nastalo ime Mianja?  

 BORIS VUJOVIĆ: Naziv firme je nastao po imenima naših ćerki Mie i Anje. U početku je naš logo bio sa srednjim velikim slovom A, pa je na taj način i naš sin Aleksa ukorporiran u ime firme. 

 MADEinMONTENEGRO.com:  Kakvi su bili Vaši počeci?  

 BORIS VUJOVIĆ: Ovim poslom počeli smo da se bavimo sasvim slučajno.  Kako su primanja na tadašnjem poslu bila neodovoljna za iole pristojnu egzistenciju, morali smo razmišljati o alternativnim rješenjima. 

 Tako smo 2002. godine osnovali firmu i otpočeli posao sa skromnom količinom pršuta. Pokazalo se da je to bila ispravna odluka.

 MADEinMONTENEGRO.com:  Koje sve proizvode imate u ponudi? 

 BORIS VUJOVIĆ: Preduzeće „MIANJA“ se primarno bavi preradom sirovog  svinjskog mesa, odnosno sušenjem, rezanjem i pakovanjem istog. U proizvodnom asortimanu dominira crnogorski pršut sa učešćem cca 80%. Ostali proizvodi su: suva pečenica, suvi vrat, suva panceta, kobasica, itd. Takođe proizvodimo ovčiju kastradinu, kao i goveđu pršutu.  

MADEinMONTENEGRO:  Na koji način vršite distribuciju vaših proizvoda na tržištu? 

 

BORIS VUJOVIĆ:  Osnovna djelatnost je u samom startu realizovana kroz veleprodajni sistem, koji je bio ključni način za distribuciju proizvoda, da bi se u poslednjem periodu strategija firme usmjerila i u pravcu otvaranja sopstvenih, specijalizovanih maloprodajnih objekata. Preduzeće trenutno posluje i kroz sedam maloprodajnih objekata koji se nalaze u Budvi, Bijeloj, Tivtu, Baru, Podgorici, Nikšiću i Igalu. 

MADEinMONTENEGRO:  Primijetili smo da ste odlično organizovali prostor u fabrici. Italijani kod kojih ste nabavili određenu opremu su bili impresionirani originalnim načinom na koji ste iskoristili prostor i smjestili  veliki broj pršuta. Koji je trenutni kapacitet proizvodnje?  

 

BORIS VUJOVIĆ:  Kapacitet proizvodnje je oko 30.000 pršuta i oko 300 tona drugih suhomesnatih proizvoda. 

MADEinMONTENEGRO.com:  Da li planirate povećanje proizvodnje i koji su vam najveće prepreke ili bolje rečeno izazovi? 

 

BORIS VUJOVIĆ:  Danas je najveći izazov radna snaga. Planovi za povećanje proizvodnje uvijek postoje. Međutim, na našem tržištu je teško doći ne samo do kvalitetne radne snage nego bilo kakve radne snage. Jednostavno, postoji slabo interesovanje za rad u našoj brašni.  

 

 

MADEinMONTENEGRO.com:  Da li ste dobijali pomoć od države ili opštine?  

 

BORIS VUJOVIĆ:  Naša firma je već dva puta bila korisnik IPARD programa putem kojih smo, između ostalog, izvršili nabavku najsavremenije linije za rezanje i pakovanje u Evropi, kao i nabavku dostavnih vozila, komora za zrenje pršuta i solarnog sistema za grijanje vode koji nam značajno štedi energiju.  

MADEinMONTENEGRO.com:  U prijatnom ambijentu upravne zgrade je i kancelarija u kojoj dominira polica puna raznoraznih nagrada, medalja, pehara, plaketa sa brojnih sajmova. Koje su Vam nagrade najznačajnije? 

 

BORIS VUJOVIĆ:  Naša firma je na prestižnom sajmu, kakav je Novosadski sajam, do sada osvojila preko 100 zlatnih medalja, titule šampiona kvaliteta u kategoriji pršuta, kao i Pehare za vrhunski kvalitet suhomesnatih proizvoda. Značajno je pomenuti da smo za četiri godine na sajmovima u Hrvatskoj osvojili četiri zlatne medalje za pršut, gdje je u konkurenciji bilo preko 30 hrvatskih i drugih pršutara iz regiona. 

MADEinMONTENEGRO.com: Istakli ste u razgovoru da je glavna stvar udruživanje i da ste sa kolegama, da ne kažemo konkurencijom, napravili klaster proizvođača. 

 

BORIS VUJOVIĆ: U Cetinju smo napravili klaster crnogorskih proizvođača pršuta koji sačinjava šest renomiranih firmi, među kojima su: Martex, Monstate, Interprodukt, Gornič, Zrnožit i naša firma. 

Osnovali smo klaster “Crnogorski pršut” i uradili mnogo u pravcu da se taj pršut zaštiti na nivou države. Takođe nam je u planu da pršut zaštitimo na nivou EU i da to bude prvi crnogorski proizvod koji će dobiti znak kvaliteta EU. Time želimo da damo podstrek drugim proizvođačima iz Crne Gore da krenu ovim putem i da i oni dobiju svoj znak.  

MADEinMONTENEGRO.com:  Klaster ,,Crnogorski pršut”  je već nekoliko godina organizator Međunarodnog sajma pršuta na Cetinju. Recite nam nešto više o njemu. 

 

BORIS VUJOVIĆ: Međunarodni sajam pršuta na Cetinju je jedan prestižni sajam internacionalnog tipa, koji ove godine ima svoje treće izdanje. Svake godine osim domaćih proizvođača, na sajmu učestvuju i proizvođači iz regiona i Evrope, pa samim tim posjetioci imaju priliku da probaju raznovrsne tipove pršuta i upoznaju sa različitim tradicijama obrade i sušenja istog. 

 






0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.