Profesor Filandra: Istorija se Crnoj Gori neće ponoviti
Bez obzira na činjenicu da je Crna Gora trenutno razapeta između evropskih i pretenzija beogradskog režima, profesor Filandra ipak ističe da su crnogorska državnost i nezavisnost neupitne.
Crnu Goru i u predstojećem periodu čekaju novi izazovi i moguće ustavne promjene, ali to neće ugroziti njenu državnost i suverenitet, smatra profesor sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Šaćir Filandra.
U razgovoru za Pobjedu Filandra primjećuje da je Crna Gora u protekle tri decenije prošla kroz više turbulentnih faza i da nove vlasti, u posljednje dvije godine, nijesu ojačale njen suverenitet i unaprijedile vladavinu prava, već, kako kaže, politizovale i instrumentalizovale religiju.
Bez obzira na činjenicu da je Crna Gora trenutno razapeta između evropskih i pretenzija beogradskog režima, profesor Filandra ipak ističe da su crnogorska državnost i nezavisnost neupitne.
– Crnu Goru u nastupajućim vremenina čekaju novi izazovi. Velikosrpski projekat je neće pustiti na miru, a može doći i do značajnih ustavnih promjena. Međutim, apsolutno sam uvjeren da će sve antrievropske ambicije biti poražene i da će ostati na nivou iluzija, što po sebi i jesu – navodi Filandra.
Ističe da je i u Crnoj Gori, baš kao i u Bosni, društveno-politička situacija propraćena kolizijom različitih etničkih i političkih identiteta, a u tom kontekstu je prokomentarisao i potrebu pojedinih crnogorskih državnih i opštinskih funkcionera da u svojim kabinetima ističu zastave i obilježavaju praznike drugih država. Profesor Filandra u tome vidi slabost, a ne snagu nacionalista.
– Mahanje zastavama je nacionalistička zabava na našim prostorima kada, po pravilu, sirotinja gubi glavu zarad navodnih svetih ciljeva. Toga je uvijek bilo, a bojim se i da će biti. Klicanje zastavama susjednih država, što je i u Bosni česta praksa, jeste pokazatelj nemoći nacionalista, a ne njihove snage. Naravno, prije svega je to izraz nepoštovanja zakona vlastite države i njene nemoći da vlada svojim prostorom – navodi on.
Uvjeren je, međutim, da će sve takve pojave vremenom anahronizovati geopolitičke prilike, civilizacijski standardi, kao i demokratske i mirnodopske prakse Evrope.
– Istorija se Crnoj Gori neće ponoviti, bez obzira što ima snaga koje priželjkuju takve reprize – zaključio je profesor Filandra.
Opština Pljevlja, na čijem se čelu nalazi funkcioner Nove srpske demokratije Dario Vraneš, obilježila je u 14. februara, dan uoči zvaničnog datuma praznika, Dan državnosti i ustavnosti Srbije.
Pljevlja su, na inicijativu Vraneša, proslavile 220 godina od Prvog srpskog ustanka i 189 godina od Sretenjskog ustava, uprkos upozorenju opozicije i dijela javnosti da se time podriva ustavni poredak i narušava suverenitet i Pljevalja i Crne Gore.
Prethodno je Vranešov partijski šef i aktuelni predsjednik Skupštine Andrija Mandić, za potrebe susreta sa mitropolitom Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikijem, svoj kabinet ukrasio trobojkom koja je tu ostala do danas i pod kojom je Mandić, u međuvremenu, održao sastanke sa ambasadorkom Evropske unije u Podgorici Oanom Kristinom Popom i nizom drugih međunarodnih zvaničnika.
Mandić je ranije najavio i da će na bazi rezultata nedavno održanog popisa stanovništva, odnosno u slučaju da se 50 ili više odsto građana izjašnjava da govori srpskim jezikom, insistirati na promjenama Ustava kako bi se srpski jezik proglasio službenim iako je on svakako u službenoj upotrebi u Crnoj Gori.
aktuelno.me
0 Komentara