Horski muk trojice predsjednika pred prvom trubom Pljevalja
Ni najnovije ponižavanje države Crne Gore obilježavanjem godišnjice Prvog srpskog ustanka, Dana državnosti i Dana ustavnosti Srbije u Pljevljima, nije bilo dovoljan razlog da se oglase trojica nosilaca najviših državnih funkcija: Jakov Milatović, Milojko Spajić i Andrija Mandić.
Na Ustav zakleti da će služiti interesima Crne Gore, premijer, predsjednik države i čelnik Skupštine tihuju (a neki zacijelo i likuju) pred novim skandalom radikalno uspaljenog gradonačelnika Pljevalja, koji, osim što pokazuje da nema drugih ličnih svojstava mimo nacionalnog osjećaja, pedantno koristi svaku priliku da pokaže kako u njegovim Pljevljima nema mjesta za bilo šta crnogorsko.
Kažemo u njegovim, a zapravo njihovim, jer sve poteze povlači kao gradonačelnik kojem većinu obezbjeđuju iste snage koje vladaju državom Crnom Gorom. Tačnije - njenim tužnim ostacima. PES, ex-DF i Demokrate - to su politički subjekti čiji je objekat Dario Vraneš.
Povodom najave da će Opština Pljevlja 14. februara organizovati Svečanu akademiju radi Dana državnosti i Dana ustavnosti Republike Srbije, obratili smo se, juče ujutro, predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, premijeru Milojku Spajiću i predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću. Pošto smo znali da se oni samoinicijativno oglasiti neće...
Pitanja smo poslali na zvanične mejl adrese, a odgovore zatražili do 15 sati.
Odgovore, očekivano, nijesmo dobili.
Državnom vrhu uputili smo sljedeća, svima ista, pitanja:
1. Podržavate li proslavu godišnjice Prvog srpskog ustanka u Pljevljima?
2. Sa ove istorijske distance, smatrate li da je srpski narod pokazao mudrost i izuzetnu izdržljivost, trpeći ropstvo od pada Smedereva 1459, kada je Otomanska imperija pokorila i posljednje parče Srbije, do 1804. - punih 345 godina?
3. S tim u vezi, smatrate li da su Crnogorci za to vrijeme vodili pogrešnu politiku, boreći se i ginući za slobodu bez prestanka i uzmaka pred neuporedivo jačim protivnikom?
4. Da li se danas takva politika Crne Gore i Crnogoraca, pogotovo u doba dinastije Petrović- Njegoš, pokazuje kao pogrešna i sa demografskog aspekta, jer su stalne borbe sa zavojevačima učinile da Crnogorci ostanu malobrojan nacion, dok su neki drugi narodi tokom ropstva uvećavali svoje brojno stanje, što se danas, u demokratijama sa principom "jedan čovjek-jedan glas" pokazuje kao racionalan istorijski izbor?
5. Konačno, da li se obilježavanjem Prvog srpskog ustanka u gradu koji se, barem geografski, nalazi u Crnoj Gori, a u kojem su na vlasti isti politički subjekti koji upravljaju državom Crnom Gorom, najavljuje takva praksa kao zvanična državna politika - na cijeloj državnoj teritoriji?
Možda će neko pomisliti da je visok nivo ironije u pitanjima razlog što su trojica "državnika" ostali nijemi?
Biće prije da je stvarni razlog njihovoga rječitoga ćutanja, i na pitanja Antene M i na pljevaljsko obnepitanje Crne Gore, "visok stepen identičnosti stavova" (Momir Bulatović) sa opskurnim Dariom Vranešom. Uostalom, kad su birali predsjednika opštine nijesu kupovali mačku u džaku nego mačka koji u čizmama od sedam milja grabi ka zajedničkom cilju.
izvor: antena m
0 Komentara