Nova većina priprema masovna partijska zapošljavanja, ništa od obećane meritokratije
Šefovi poslaničkih klubova parlamentarne većine predali su srijedu u skupštinsku proceduru prijedlog izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi kojim su značajno spušteni kriterijumi za zapošljavanje u javnoj upravi u opštinama, posebno u rukovodećem kadru.
U predloženim izmjenama zakona mijenjaju se članovi 102 i 103 i 105 koji se odnose na definiciju i uslove za kategorije visoki rukovodni kadar, ekspertsko-rukovodni kadar i izvršni kadar u opštinskim administracijama i spuštaju kriterijumi za ta zvanja.
NIŽI KRITERIJUMI
Ukoliko budu usvojene izmjene zakona, visoki rukovodni kadar u opštini – sekretar sekretarijata, direktor direkcije i direktor uprave koji su do sada po zakonu morali da imaju tri godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja i osam godina radnog iskustva na istim ili sličnim poslovima u odnosu na poslove radnog mjesta, po novom rješenju treba da imaju svega dvije godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja i pet godina na istim ili sličnim poslovima, što su znatno niži uslovi.
Zakon se mijenja i u dijelu uslova za kadar načelnik, rukovodilac i drugo odgovarajuće zvanje gdje osim VII1 nivoa kvalifikacije obrazovanja i najmanje dvije godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja i pet godina radnog iskustva na drugim poslovima, u novom rješenju je potrebna jedna godina radnog iskustva na poslovima rukovođenja i tri godine iskustva.
Predloženim izmjenama zakona spušteni su značajno kriterijumi i za ostala zvanja: samostalni savjetnik, viši savjetnik, šef, koordinator, glavni inspektor, glavno ovlašćeno službeno lice, samostalni referent, viši referent i referent. Dakle, otvara se mogućnost za nova masovna partijska zapošljavanja.
ZAPOŠLJAVA I PREDSJEDNIK OPŠTINE
Novim izmjenama zakona predviđeno je i da predsjednik opštine može imati do dva posebna savjetnika koji bi bili birani bez javnog oglasa.
– Zvanje posebnog savjetnika je savjetnik predsjednika opštine. Savjetnik predsjednika opštine, u okviru ovlašćenja koje mu odredi predsjednik opštine, obavlja poslove u vezi sa vršenjem funkcije predsjednika. Savjetnika predsjednika opštine imenuje i razrješava predsjednik opštine, bez javnog oglašavanja. Savjetniku predsjednika opštine, prestaje mandat prestankom mandata predsjednika opštine, ostavkom i razrješenjem. Prava i obaveze po osnovu rada savjetnik predsjednika opštine ostvaruje u skladu sa propisima kojima se uređuju prava, obaveze i odgovornosti lokalnih službenika. Rješenje o pravima, obavezama i odgovornostima savjetnika predsjednika opštine donosi predsjednik opštine, navodi se u prijedlogu zakona.
Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi dovode se u vezu sa koalicionim sporazumima nove većine u opštima gdje se mijenjanjem zakona nalaze modeli za masovna partijska zapošljavanja.
Za vrijeme 42. i 43. vlade je prema podacima Pobjede, NVO sektora i opozicije u javnoj upravi uključujući i opštinske administracije po raznim osnovama zapošljeno čak 30 hiljada građana mahom partijskih aktivista. Nova partijska zapošljavanja koja se pripremaju su u potpunoj suprotnosti sa obećanjima nove vlasti, prvenstveno PES-a, o meritokratiji ali i sa preporukama EK koja je takođe zatražila taj princip.
U obrazloženju izmjena zakona tvrdi se da je “dosadašnja primjena važećih zakonskih rješenja u oblasti lokalne samouprave, ukazala na potrebu za daljim unapređenjem funkcionisanja i rada ovog sistema”.
– Da bismo podstakli pojavu što većeg broja kandidata, te otvorili lokalnu upravu za ulazak novih kadrova, a samim tim i novih pogleda, znanja, ideja, treba olakšati kriterijume i time uspostaviti antidiskriminatorske principe. Tako postavljen sistem doprinijeće pojavi pluralizma mišljenja, većem broju ideja i inicijativa bez čega nema suštinskog napretka lokalne uprave ka svom cilju da postane servis građana. Društvena realnost traži sistem jednakih šansi, što do sada nije bio slučaj. Često nelogičnim povećavanjem uslova za dolaženje do pozicija starješine organa, visokog rukovodnog kadra, ekspertsko rukovodnog kadra, svjesno ill nesvjesno stvarane su osnove za pojavu diskriminacije, navodi se u obrazloženju.
U novom prijedlogu se i se briše pravilo da se vršioci dužnosti određuju iz reda već zaposlenih u organu ili službi.
Predložene izmjene suprotne su i započetom radu na izmjenama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kojima se nastoji pooštravanje uslova za zapošljavanje.
Izvor: Pobjeda
0 Komentara