•   Ponedeljak,Decembar 23.
  • Kontakt
Politika

Uzalud je bila sva buka Abazovićevog kabineta

(15 riječi)

Informacija o realizaciji planiranih obaveza u 2023. godini iz programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, koju je Vlada objavila nakon njene posljednje sjednice, a iz koje se vidi da je kabinet Dritana Abazovića tokom 2023. godine realizovao samo 26 odsto obaveza iz evropske agende, ukazuje da toj vladi evropske integracije nijesu bile prioritet, ocijenio je za Pobjedu programski direktor Centra za građansko obrazovanje (CGO) Petar Đukanović. 

– I ovaj, uslovno rečeno, tehnički presjek ispunjenja iz Programa pristupanja koji je vlada Dritana Abazovića usvojila, ukazuje na ono što smo mi u CGO uporno tvrdili – toj vladi evropske integracije nijesu bile prioritet. I uzalud je sva buka bila, jer ona ne može na duži rok sakriti brojke koje su precizne i nepobitno ukazuju na marginalizaciju tih obaveza. Uostalom, na to je snažno opomenuo i treći negativni Izvještaj Evropske komisije, koji smo dobili zaredom, samo kroz drugačiji pristup – kaže Đukanović.

U dokumentu koji je, kako se navodi, sačinjen na osnovu podataka koje su dostavili resori, a odnose se na obaveze realizovane do 31. oktobra 2023. godine, navodi se da je od planiranih obaveza u ovoj godini, kojih je bilo 300, realizovano svega 77, što predstavlja svega 26 odsto.

Jedina sa stopostotnom realizacijom je bila Državna revizorska institucija, dok njih deset nije realizovalo nijednu planiranu obavezu. To su ministarstva javne uprave, vanjskih poslova, odbrane, te Uprava prihoda i carina, Uprava za inspekcijske poslove, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Agencija za nadzor osiguranja, Komisija za tržište kapitala i Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije.

Najviše obaveza, u procentima, realizovalo je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava – 60 odsto, odnosno tri od pet obaveza i Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja sa 50 odsto učinkovitosti, odnosno realizacijom dvije od četiri obaveze.

Svi ostali resori, ali i institucije poput Centralne banke i Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove su realizovali manje od polovine svojih obaveza, a najgori učinak imalo je Ministarstvo rada i socijalnog staranja sa samo devet odsto, odnosno jednom realizovanom od 11 preuzetih obaveza.

Loš je bio i učinak Ministarstva pravde od svega 22 odsto realizovanih obaveza, kao i Ministarstva unutrašnjih poslova od 20 odsto, na što ukazuje i Đukanović.

– Osim što deset institucija nije realizovalo nijednu obavezu iz Programa, posebno je indikativno da je najveći podbačaj zabilježen kod ključnih ministarstava za najvažnija poglavlja 23 i 24, koja obuhvataju vladavinu prava, odnosno kod ministarstava pravde i unutrašnjih poslova. Indikativno je i da se bilježi iznimno loš učinak i u Ministarstvu vanjskih poslova, kojim je koordinirao doskorašnji premijer Abazović, kao i u nekim važnim oblastima za koje su bili zaduženi njegovi lojalni kadrovi. Tome svakako treba dodati i činjenicu da se učinak glasno najavljivanog Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, kroz prizmu ispunjenja obaveza iz ovog programa, mjeri nulom – ističe Đukanović.

Prema njegovim riječima, važno je podvući i da je DRI jedina institucija koja je sve svoje obaveze ispunila, a posebno u kontekstu kritika vlasti kada im se ne dopadaju njihovi izvještaji.

– Takođe, treba istaći da, iako je Skupština bila značajan blokator za mnoge obaveze, isto tako stoji činjenica da mnogi zakonski tekstovi nijesu ni stigli do parlamenta i da to ne može biti opravdanje vladi koja je imala neku drugu, a ne evropsku agendu – kaže Đukanović.

Prema mišljenju programskog direktora CGO-a ovo bi trebalo da djeluje instruktivno i na druge zainteresovane strane u društvu, da razdvajaju ono što je priča koju pakuju političari od onog što su činjenice i stvarni učinci, odnosno u slučaju Crne Gore, najčešće izostanci učinaka.

– U tome posebno važnu ulogu imaju kritički orijentisani mediji i NVO sektor, koji su neki vid brane narastajućem talasu dezinformacija, ali i manipulacija. CGO je od Ministarstva evropskih poslova, čim je novo rukovodstvo stupilo na dužnost, tražio i ove podatke koji su predstavljeni na Vladi prošle sedmice, ali i presjek po poglavljima. Šteta je što su sjednice Vlade zatvorene, jer bi građani i građanke trebalo da čuju na svakoj sjednici gdje stojimo, ali i obrazloženja članova Vlade zašto smo tu gdje jesmo, odnosno što planiraju i što preduzimaju da se pokrenemo naprijed – zaključio je Đukanović.

Izvor: Pobjeda



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.