•   Ponedeljak,Decembar 23.
  • Kontakt
Politika

Prijem MANDIĆA u Vili Gorica: Niko od ambasadora EU zemalja nije došao, al’ su tu Joanikije i SPC u prvom redu

(15 riječi)

Autor: I. Đoković

U Vili Gorica sinoć je, sa 10 dana zakašnjenja, obilježeno 117 godina crnogorskog parlamentarizma. Po prvi put u ulozi domaćina našao se novoizabrani predsjednik Parlamenta Andrija Mandić, a i po prvi put pozivu da prisustvuju prijemu nijesu se odazvali ambasadori EU zemalja u Crnoj Gori, čime je Mandiću, ali i državnom vrhu Crne Gore poslata jasna poruka koliko predsjednika Skupštine CG vide kao svog partnera.

Iako je proslava Dana parlamentarizma u Crnoj Gori uvijek bila na visokom nivou sa gostima iz javnog života i ambasadorima EU zemalja u Crnoj Gori, kao ni SAD, sinoć niko njih nije bio prisutan, osim ambasadora Sjeverne Makedonije i Turske koji su ambasadori zemalja članica NATO-a.

Ovim činom EU zemlje i SAD su preko svojih amabsadora poslale jasnu poruku koliko ozbiljno vide Andriju Mandića kao svog partnera u daljoj saradnji sa Crnom Gorom.

 

 

No, Mandiću vjerovatno to mnogo ne smeta, on se odavno odredio ka EU i NATO kao tvrdokorni protivnik te ideje. Oni koji su mu po ideologiji bliži su naravno prisustvovali prijemu, poput ambasadora Ruske federacije i predstavnika Srpske pravoslavne crkve (SPC) na čelu sa mitropolitom Joanikijem.

Ovi poslednji su bili u prvom redu, baš kao što i dolikuje odnosu koji Mandić ima sa SPC. A da je tako i sam Mandić je potvrdio u svom obraćanju gostima, gdje je već u prvoj rečenici pozdravio Joanikija i ostale predstavnike SPC.

Naravno Joanikije i svita SPC su dijelili i sto sa predsjednikom Parlamenta na svečanom koktelu, čisto da ne bude zabune ko je sa kime najbliži na sinoć održanom prijemu.

Mandić iako se očekivalo da će prozboriti koju riječ i EU integracijama Crne Gore, vjerovatno ”iznenađen” odsustvom ambasadora EU zemalja odlučio je da to ipak ne uradi, kao ni da iznese neku podrobniju istoriju CG parlamentarizma zadržavši se na njemu najvažnije datumu 30.avgustu 2020. godine.

Za njega ionako istorija parlamentarizma počinje od toga datuma, jer ostali koji su tome prethodili za Mandića nemaju posebnu težinu, jer ko bi još mogao uporediti konstituisanje prve crnogorske Skupštine sa datumom, jednog u nizu parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, osim Mandića.

„Momenat koji se osim samog 31. oktobra 1906. godine i konstituisanja same Skupštine može označiti kao sudbonosan za cijelo naše društvo jeste i 30. avgust 2020. godine. Kada je po prvi put u istoriji Crne Gore, 300 godina njenog trajanja, mirnim i demokratskim putem došlo do promjene vlasti u našoj zemlji“, istakao je Mandić.

No, tiha i jasna poruka koja je poslata neprisustvom EU ambasadora valjda je jasna i Mandiću, a još jasnija i premijeru Spajiću sa kim je odlučio da sastavi 44. Vladu CG i koliko će Parlament moći da računa na podršku EU u narednom periodu.



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.