Društvo

Analizirano 614 uzoraka

Još tri žrtve koronavirusa, 95 novozaraženih

(15 riječi)

Mjere mogu da smetaju samo onima koji su od prvog dana tvrdili da virus ne postoji i da je sve ovo izmišljena priča. Sada kada je većini jasno o čemu se radi, ove mjere pokušavaju da prebace na politički teren, kaže dr Jevto Eraković 

U protekla 24 sata u Crnoj Gori preminula su tri pacijenta od koronavirusa, a 95 je novooboljelih.

- Institutu su prijavljena dva smrtna slučaja, pacijent 51. godište i pacijentkinja 70. godište, a odmah nakon Konferencije za medije je stigla potvrda još jednog smrtnog slučaja, čime je ukupan broj tri. Ukupan broj potvrđenih smrti od početka juna mjeseca od Kovida19 je 26 - navodi se u saoštenju IJZ-a.




-Laboratorije Instituta za javno zdravlje su u poslednja 24 časa završile PCR analizu 614 uzorka na novi koronavirus, među kojima je 95 rezultata bilo pozitivno - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.


Novooboljeli su iz:

·  Podgorica 37

·  Bar 12

·  Kotor 11

·  Budva 8

·  Pljevlja 6

·  Bijelo Polje 5

·  Herceg Novi 4

·  Berane 3

·  Tivat 3

·  Nikšić 2

·  Rožaje 2

·  Cetinje 1

·  Ulcinj 1


Ukupan broj aktivnih slučajeva je 1.861. Najveći broj je u Podgorici 724, u Rožajama 239, Bijelom Polju 177, Nikšiću 119, Beranama 90, Budvi 80, Kotoru 79, Baru 79, Pljevljima 70.

Ostale opštine imaju ispod 70 aktivnih slučajeva. Od 14. juna oporavilo se 72 ljudi. 

Prijavljena su i 2 oporavljena slučaja iz Podgorice. Ukupan broj oporavljenih od 14. juna je 72.


Eraković: Ne interesuje nas politički teren, već zdravlje građana, Begić: Niko ne želi Bergamo


Direktor Kliničkog centra Crne Gore Jevto Eraković kazao je da je u Crnoj Gori hospitalizovan 161 pacijent pozitivan na koronavirus, od čega 28 u KCCG.

- 17 pacijenata je u Infetivnoj klinici i oni su stabilno. Osam pacijenata je na Internoj klinici, od kojih je tri na respiratoru, što znači da su životno ugroženi - rekao je Eraković na konferenciji za medije Nacionalnog koordinacionog tijela.

Prema njegovim riječima, u KCCG-u su prošireni kapaciteti za kovid pozitivne pacijente.

- Tako od danas KCCG raspolaže sa dodatnih 28 kovid kreveta - dodao je Eraković.

On je dodao da su u KCCG-u u skladu sa protokolima u svim evropskim centrima.

Eraković je kazao da će pojedini ljekovi, koji se provlače kroz medijske stupce, biti dostupni i Crnoj Gori, ali da neće značajno uticati na tok liječenja.

- Da ti ljekovi liječe kovid, zemlje u kojima je dostupan ne bi imali probleme u ovom trenutku - dodao je on.

Eraković je rekao da je ponosan na pravovremene mjere koje je donio NKT, nakon dugosatnih rasprava. 

- Ove mjere mogu da smetaju samo onima koji su od prvog dana tvrdili da virus ne postoji i da je sve ovo izmišljena priča. Sada kada je većini jasno o čemu se radi, ove mjere pokušavaju da prebace na politički teren. Ne interesuje nas politički teren, već isključivo zdravlje građana Crne Gore i ti pokušaji biće bezuspješni - poručio je Eraković.

On je pozvao građane da zdravlje bude u fokusu, a da sve ostale motive ostave za neku drugu priliku.


U fokusu onkološki pacijenti

Na pitanje da li onkološki pacijenti čekaju na preglede, Eraković je rekao da Klinički centar funkcioniše na dva kolosjeka.

- Prvi fokus su onkološki pacijenti, a drugi kovod pacijenti. Klinički centar nije redukovao ni u jednom momentu odnos prema onkološkim pacijentima. Tu imamo podršku kolega iz IJZ-a jer imamo posebne protokole na koji način ih testiramo. Zadovoljan sam načinom rada KCCG-a u ovom momentu - rekao je Eraković.

On je rekao da postoji protokol za sve pacijente koji se zbrinjavaju kao hitni slučajevi.

- Prema njima postupamo kao prema kovid pozitivnom pacijentu, dok se ne dokaže drugačije. Ti pacijenti se hospitalizuju zbog nekog drugog problema, međutim kroz rutinsko testiranje dolazimo do podataka da su nam često i ti pacijenti pozitivni. I to nas upozorva da stepen pažnje moramo podići na veći nivo - naglasio je Eraković.


Novi životni stav


Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da moramo zauzeti životni stav i filozofiju da svako od nas može biti bez simptoma ili inficiran, a u oba slučaja predstavljati opasnost po okolinu.

- Ne ispuštajući to iz glave možemo ići dalje, u protivnom imaćemo Bergamo, a mislim da to niko ne želi - naglasio je Begić.

On je, komentarišući kršenje mjera u javnom saobraćaju, rekao da je bitno naglasiti da u ovakvim situacijama se ne može oslanjati na odgovornosti pojedinca.

- IJZ je izradio preporuke i za jani saobraćaj gdje je navedeno koje uslove treba ispunjavati, a maske su obavezne. Postoje i neke stvari koje se podrazumijevaju. Apelujem na Željeznički prevoz da poveća broj vagona i linija kako bi se spriječila mogućnost širenja zaraze - rekao je Begić.

Begić je rekao da je u kućnim uslovima u subotu preminula jedna ženska osoba (1930. godište) od koronavirusa.

- Smrt je bila iznenadna, tako da je to ono sa čime IJZ trenutno raspolaže od podataka. Takvih smrti će još biti. Imamo pacijenta koji je preminuo zbog višestruke povrede i unutrašnjih unutrašnjih i spoljašnjih organa i kasnije je utvrđeno da je preminuli bio pozitivan na koronavirus. Međutim, zbog smrti koja je nastupila zbog posljedica spoljašnje sile takva smrt se ne ubraja u one uzrokovane koronavirusa - objasnio je Begić.

Begić je dodao da nijesu slati novi uzorki u Njemačku od 10. jula.

- Problem postoji u povećanom prilivu uzoraka i neselektivnog testiranja koje opterećuje laboratoriju. Pokušavamo da kroz protokole i komunikaciju sa službama na terenu osiguramo da priliv bude takav da laboratorije mogu sve da obrade u adekvatno vrijeme - rekao je Begić.

On je rekao da situacija, ipak, ne izmiče kontroli, te da nema potrebe čekati rješenje Zdravstveno-sanitarne inspekcije da bi kontakti zaraženih osoba ostali u izolaciji.

- Ako ste kontakt zaražene osobe, očekuje se da ćete ostati kući i o tome obavijestiti porodicu, prijatelje, poslodavce. Nije nužno imati rješenje da bi neko ostao izolovan - dodao je Begić.

On je rekao da moramo da naučimo da živimo sa virusom, računajući na to da ne smijemo zaboraviti i druge zdravstvene potrebe.

- A biće ih sve više, a posebno iz domena mentalnog zdravlja jer ova količina  umora ostaviće posljedice, a mi moramo naći način da se izborimo sa tim - zaključio je Begić.

 

 



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.