Politika

Blinkers & Mens

(15 riječi)

Ne, nije reklama za neku kremu, ništa poput famozne Johnson & Johnson; i ne nema nikakve veze sa nekim savjetima za pecaroše koji koriste blinkere, svjetlucave varalice za hvatanje ribe.

Blinkers & Mens je čisto domaći proizvod, takoreći crnogorski brend, mada je kreiran daleko od Crne Gore - u Njujorku na, kako se to kaže, marginama zasijedanja Skupštine Ujedinjenih nacija.

I vrijeđelo je svih tih državnih para što su premijer & predsjednik, Jakov & Dritan, pohodili Ujedinjene nacije. I lijepo je, baš je lijepo - što bi rekla Jelena BB - što su se naši državni predstavnici, iako su se ljutili što idu zajedno u sastavu jedne delegacije, na kraju predstavili jedinstveno, u punom sjaju.

Bar tako misli dvojac bez kormilara: em što tvrde da znaju znanje iz vanjske politike, pa su se, iz nekog razloga, samo oni smijali u sali UN kad se pričalo o agresiji Rusije na Ukrajinu; em što misle da znaju da pričaju takav engleski, da im prevodilac ništa ne bi (po)mogao.

Neko ciničan, poput autora ovog teksta, posavjetovao bi i Jakova i Dritana da sljedeći put povedu nekog starijeg, iskusnijeg, uza sebe, makar da pokuša umanjiti lupetanja o politici i kvazi-parlanje na engleskom.

Ali, da su skrenuli pozornost na sebe - vala jesu.

Prvo je ,,zablistao“ predsjednik Jakov. Dobro, on priča engleski, jeste sve to malo tvrdo i bilo je prilično prazno-uopšteno u govoru na Generalnoj skupštini, ali može da prođe. I zvučalo je melodičnije od onog Jakovovog italijanskog koji, kako on sam veli, baš zna da priča iako sinjor Matarela nešto zakera sa onim slušalicama.

No, Milatovićev problem nije bio strani, nego maternji jezik. I, kako izgleda, trema i manjak iskustva. Valjda se jedino tako, velikom tremom i nedostatkom političke informisanosti, može tumačiti onaj gaf kada je, nakon susreta sa državnim sekretarom SAD Entoni Blinkenom, uticajnog, tihog, Amerikanca nazivao - Blinker. Ne jednom, nego dva puta, što bi se reklo: ne Blinker, nego Blinkers.

Bilo je to dok je davao izjavu na Javnom servisu koji, srećom, ne gleda Blinken alijas Blinker. Uostalom, gospodin Blinken je iskusan političar i državnik, sa jakom porodičnom diplomatskom tradicijom, otac i stric su bili ambasadori SAD sredinom prošlog vijeka, pa se valja nadati da nije neko zlopamtilo.

Dakle, Milatović neće morati Amerima da se izvinjava za onakav blinkerski ispad.

Nažalost, Predsjednika smo, preko oslobođenog Javnog servisa, gledali svi u Crnoj Gori, pa je narednih dana bilo neke gorčine koja zastaje u grlu; prosto, morali smo da se crvenimo što nam predsjednik ulazi u one komične klipove po društvenim mrežama.

Ali, tako je to u demokratijama: tražili ste, gledajte; glasali ste, uživajte!

E, od Dritana Abazovića, premijera u vječitom odlasku, niko ništa nije tražio, ali se čovjek sam nametnuo. Ne samo da ide dva puta u dvije godine za ,,Njujork, Njujork“, nego i da tamo pokazuje svoje raskošno (ne)znanje diplomatije i svjetske politike i, naravno, engleskog jezika.

Jest talenat taj Dritan: u jednoj rečenici, napraviti toliko grešaka, može samo izvorni talenat. In today WorldS, we finding a lot of challenges around the Globe, becouse menS was not so succesfull - reče premijer Crne Gore, podižući povremeno pogled sa papira, na kome je sve napisano, da bi se pokazalo kako zna i da čita i da govori ingleški, što bi rekli Dalmatinci.

Ne bih sad zamarao čitaoce osnovnim pravilima engleskog jezika, da množina od riječi muškarac (man) se ne piše niti izgovara, ali nikad, kao MENS, niti se glagol biti može u engleskom, u množini, koristiti kao WAS, a džabe je premijera Abazovića napominjati da danas, u ovom našem svijetu, na planeti Zemlji, ne postoji više svjetova (WORLDS)...

Zanimljivija je činjenica što, kada ovu Dritanovu englesku rečenicu ukucate u Google Translate, automatski se na našem jeziku prevodi – ispravno; servis prevodi dritaningleški u naš maternji, onako kako bi trebalo da se prevede da je korektno napisano na pravom engleskom!

E, sad, Google Translate nije baš vještačka inteligencija (A.I.), ali je izgleda servis bolje prepoznao Dritanove mane od većine crnogorskih političara i građana, pa ga ispravlja, tako reći, u hodu. Ta banalna informacija više govori o ,,osvježenoj“ crnogorskoj političkoj sceni, od svih pametnih komentara ili temeljnih istraživanja javnog mnjenja.

Ali, ne treba više mračiti o crnogorskom dvojcu u Njujorku. Gledajmo to, kako bi to rekao Dejan Vukšić, proruski i prosrpski savjetnik proevropskog predsjednika Milatovića, sve sa - pozitivne strane: naši momci, hoću reći državnici, baš su se istakli u Njujorku.

Blinkers & Mens. Lijepo, baš nam je lijepo, skoro kao novi crnogorski brend. Treba to patentirati na vrijeme.

Draško Đuranović

Pobjeda



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.