Sagovornici

Roderik Mur: Zabrinjava percepcija suda kao stranački obojenog, to je štetno za demokratiju

(15 riječi)

Nakon oštrih poruka iz Evropske unije i Sjedinjenih Država da se obezbijedi puna funkcionalnost Ustavnog suda, u kojem sjedi sedmoro sudija, crnogorski parlament je početkom nedelje izabrao troje od četvoro nedostajućih članova.

To će sudu omogućiti da, osim izbornih žalbi, odlučuje i o drugim spornim pitanjima – prije svega ustavnosti izmjena Zakona o predsjedniku i poteza aktuelnog predsjednika Mila Đukanovića - koja će očekivano uticati i na aktuelnu političku situaciju u Crnoj Gori.

“Očigledno je da će to značajno pomoći da se okonča institucionalni vakuum koji je predugo prisutan u Crnoj Gori i vjerovatno je nanio određenu štetu i podrio povjerenje javnosti u institucije", smatra Roderik Mur, bivši američki ambasador u Crnoj Gori.

"Vidio sam anketu prema kojoj navodno više od četvrtine Crnogoraca vjeruje da bi autokratski oblik vlade bio u njihovom najboljem interesu. Ja svakako ne dijelim taj stav, ali mogu da vidim kako građani, kada počnu da gube povjerenje u svoje institucije, možda počinju da razmatraju druga, potencijalno opasna rješenja… Drugo – izborom sudija se šalje snažna poruka da može da dođe do kompromisa, čak i kada postoje veoma loši politički odnosi", ističe Mur.

Sjedinjene Države pozdravile su izbor troje sudija, ali i upozorile da neizbor četvrtog - o kojem će se Skupština izjasniti u drugom krugu glasanja najranije za mjesec - može da dovede do blokade u donošenju odluka i da produži političku krizu u zemlji.

Mur, prvi američki ambasador u nezavisnoj Crnoj Gori, za Glas Amerike ističe da postoji razlog zašto je broj sudija neparan – u američkom Vrhovnom sudu, koji ima sličnu funkciju kao crnogorski ustavni, ih je devetoro. Zabrinjava ga međutim moguća percepcija suda kao stranački obojenog.

"Jedna stvar koja me zabrinjava, s kojom su Amerikanci takođe nažalost veoma dobro upoznati, jeste da je situacija, kako se odugovlačila, sve više dobijala političke ili stranačke primjese. To je opasno, zato što ako ljudi misle da je ovaj sud – koji bi trebalo da bude nepristrasni glavni arbitar ustavnih sporova – da je na neki način urušen ili se smatra političkim sredstvom, to je štetno za demokratiju. Nažalost, postoji sličan trend u Sjedinjenim Državama gdje sve više Amerikanaca – bez obzira na to da li je to tačno ili ne – svoje sudove, uključujući i Vrhovni sud, smatra previše stranački ostrašćenim", naglašava američki diplomata.  izvor:antena m



Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.