Sagovornici

Budućnost-Sutjeska 2:1(1984. godine)

(15 riječi)

21.novemba 1984. godine fudbaleri Budućnost i Sutjeske odigrali su prvu prvoligašku utakmicu u najjačoj jugoslovenskoj ligi. Do tada njihovi susreti bili su kroz drugoligaško takmičenje i u jednom periodu u Republičkoj ligi. Nakon te 1984. godine, odigrane su još 64, sve u saveznom rangu, u 4 države: SFRJ, SRJ, Drzavna zajednica SCG i u Crnoj Gori. Budućnost ima bolji bilans. Na prvi tijumf  u Podgorici Sutjeska je čekala do 2014. godine. Jedna utakmica je poništena 29. juna 1986. Rezultat je bio 5:5(vrijeme Šajbera). Najubjedljiviji trijumf Budućnosti je 5:1, Sutjeske 4:1. Po broju sudjenja (6 utakmica )izdvajaju se J.Kaludjerović i Ž.Radunović. Jedini koji je tri puta uzastopno sudio ove utakmice je Ranko Spasojević. Dosad het-trik postigao je Admir Adrović u dresu Budućnosti 2012. (Sutjeska-Budućnost 2:3). U crnogorskom fudbalu ekipi Budućnosti rivali su  bili Zeta, Rudar, Mogren, Sutjesci takodje. Ipak, pravi derbi je susret Budućnost-Sutjeska, naš "vječiti derbi".

Podsjećanje na utakmicu odigranu prije 36 godina

Budimir Bućin

21. novembar 1984. godine. Stadion pod Goricom. Sudija Franjo Papec, Ljubljana. Delegat Vojislav Dimitrijević(BGD) nije doputovao. Gledalaca blizu 15 hiljada. Vrijeme sunčano, prohladno, teren težak za igru(blatnjav). Strijelci Ž.Božović 19. i Ž. Janović 28. minut(Budućnost). Za Sutjesku N. Rakojević  23. minut. Korneri 6:4 za Budućnost. Žuti kartoni: M.Bakrač, N.Rakojević, R.Grbović (Sutjeska) Crveni karton trener Sutjeske Milovan Djorić

Budućnost:R.Zalad, D.Vlaisavljević D.Brnović, M.Koljenović, S.Vlahović, Z.Vorotović, Ž. Božović (od 76. V.Vukčević), R.Savić, Ž.Janović, D.Savićević i R.Vešović (trener Milutin Folić)

Sutjeska:R.Bujić,M.Bakrač, R.Grbović, S.Radovanović (od 46 Ž.Vuković),S. Kuzeljević, M.Tupajić, N.Rakojević, M.Marušić, Ž.Bajčeta, S.Šabotić(od 46. B.Nenezić) i Popović (trener Milovan Djorić)

Jedan od najboljih crnogorskih derbija bio je upravo ovaj, prvi prvoligaški. S obzirom na uslove u kojima se igralo, teren težak, igra je bila veoma dobra. Malo je ko očekivao da će rezultatski sve biti odlučeno za 28 minuta.

Budućnost je povela u 19 minutu. Strijelac je Božović, ali zasluge podjednako pripadaju i R.Vešoviću koji je sa prilične udaljenosti ubacio loptu u 16 metara, spretnom "Pipiju" Božoviću.Silovit je bio udarac i R.Bujić je bio nemoćan.

Izjednačenje je uslijedilo u 23. minutu. Odbrambeni igrač Budućnsti je odbio loptu do slobodnog N.Rakojevića, koji je sa oko 20 metara, jakim i neodbranjivim udarcem savladao R.Zalada.

U 28. minutu derbi je odlučen. Z.Vorotović sa lijeve stane ubacuje loptu , do Ž.Janovića koji je bio u punom trku-2:1 za kraj.

U 34. minutu veliko uzbudjenje. M.Bakrač je faulirao D.Savićevića.Sudija je svirao prekršaj. Došlo je do velike rasprave medju igračima, a umiješao se i trener gostiju Milovan Djorić i dobio crveni karton.

Na utakmici je propušteno nekoliko izglednih prilika sa obje strane.3 žuta i jedan crveni karton nijesu pokvarili utisak o prilično korektnoj utakmici.

Izvještači sa utakmice su za najboljeg igrača proglasili Z.Vorotovića, mada su mu uz rame bili D.Savićević, S.Vlahović,N.Rakojević i golman gostiju R.Bujić.