Politika

U Beogradu napisali Temeljni ugovor: Insistiraju da ga Leposavić predoči Krivokapićevoj vladi

(15 riječi)

Piše: Vladimir Jovanović

 U Patrijaršiji Srbije u Beogradu je napisana završna verzija Temljenoga ugovora koji namjeravaju da sklope s Vladom Zdravka Krivokapića.

 Prethodno je Joanikije Mićović 11. marta, pred Porfirijem Perićem i Sinodom Patrijaršije, predstavio nacrt Temeljnoga ugovora između Vlade Crne Gore i SPC. O boravku Joanikija u Beogradu ovim povodom javnost nije zvanično obaviještena.

 Perić, koga je nedavno Aleksandar Vučić de facto izabrao za patrijarha, te njegov Sinod, tada su odbačili nacrt koji je Joanikije donio iz Crne Gore, pisan još za Amfilohijeva života. Između ostaloga u tekstu nacrta ugovora se uglavnom pominjala „Pravoslavna crkva u Crnoj Gori”, a ne službeni naziv – SPC.

 Aleksandar Raković, aktivista „srpskoga sveta” blizak Patrijaršiji Srbije, kazao je prošloga mjeseca na jednoj lokalnoj TV u Srbiji da se „tu SPC pominje tri puta, a pet puta više ‘Pravoslavna crkva u Crnoj Gori’”.

 „Sinod SPC treba da utvrdi, kada je riječ o Temeljnome ugovoru, da ime eparhija u Crnoj Gori može biti samo – Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, da se iz upotrebe nadalje isključi zbunjujuća kovanica ‘Pravoslavna crkva u Crnoj Gori’. Treba da se izbjegnu bilo kakvi neprincipijelni kompromisi, jer nema više potrebe za bilo kakvim mimikrijama koje dodatno mute vodu u komplikovanim prilikama Crne Gore”.

 Sporno je, dakle, ko će u ime SPC potpisati ugovor – Perić, ili neko od srpskih episkopa u Crnoj Gori?

 Vladimir Leposavić, ministar kome je Krivokapić u međuvremenu zatražio ostavku, tvrdi još 19. marta da je „Ministarsto pravde, ljudskih i manjinskih prava, zajedno s pravnim ekspertima i predstavnicima Crkve (SPC), uspješno obavilo dijalog i usaglasilo tekst budućeg sporazuma, pa su sada stvoreni svi uslovi da se ovaj sporazum potpiše”.

 Međutim, završni tekst nije pisao Leposavić, niti bilo ko iz Crne Gore, napisan je u – Beogradu, i sada je iz nacrta dobio formu prijedloga.

Gostujući prije par dana na beogrdskoj TV „Happy”, Raković je kazao da Beograd stoji iza pisanja prijedloga Temeljnoga ugovora i da tamo očekuju da će ga upravo Leposavić predočiti Krivokapićevoj vladi.

 Raković je kazao:

 „U Crnu Goru treba ovih dana da stigne prijedlog Temeljnoga ugovora sa SPC – MENI JE POZNATO KAD ĆE STIĆI, ali neću da kažem datum, jer nijesam ovlašćen za to. Taj prijedlog Temeljnoga ugovora na Vladi treba da obrazloži i predstavi i sprovede u procedure Leposavić”.

 „Pa da vidimo, kako će se prema tome postaviti Krivokapićeva vlada”, rekao je Raković.

 „Da li će oni izglasati zaključak da hoće da potpišu taj Temeljni ugovor sa SPC? Leposavić ne smije da dozvoli i ovlašćuje svoga državnoga sekretara u Ministarstvu za to. Na kraju, on je bio tu spona između SPC. Mora da bude čvrst, ima podršku svih Srba”.

 Leposavić je juče prisustvovao śednici Krivokapićeve vlade i usvojeni su, kako proizilazi iz službenoga saopštenja, neki njegovi prijedlozi u pogledu promjena zakona.

 Gostujući na RTS-u, Leposavić je juče rekao da je na Temeljnome ugovororu radio po instrukcijama Krivokapića – da se Temeljni ugovor „završi što prije”.

 „Ja sam od Krivokapića kao predśednika vlade dobio instrukcije da se ovim poslom bavim i da ga uradim”, kazao je Leposavić. „Ono što su moja saznanja, jeste da Krivokapić svo ovo vrijeme želi da se taj ugovor sklopi. Mi nijesmo imali nesuglasice kad je u pitanju Temeljni ugovor”.

 „Ugovor je bio pripremljen ranije, ali je stvar takva da čak i jedna riječ može da izazove spor kod ugovornih strana i da odloži, do ko zna kad, a možda i u nedogled, njegovo sklapanje”.

 Leposavić je kazao da on nije postavljao pitanje „ko će u ime SPC da potpiše Temeljni ugovor, jer to je pravo ugovorne strane, da ona odluči kako će biti predstavljena”.

 „SPC predstavlja Patrijarh (Perić)”, objasnio je, „a u ovome smislu Vladu – predśednik Vlade. To je ono što je prvorazredno i logično. Naravno, oni imaju mogućnost da u NEPOSREDNOME DOGOVORU odluče o formi i načinu potpisivanja sporazuma”.

 Leposavić je, opet netačno, saopštio da je SPC „jedina vjerska zajednica u Crnoj Gori koja nema sklopljen temeljni ugovor”.

 Na osnovu i te netačnosti, naveo je da se sada, biva, „ispravlja diskrimincija”.

 Zapravo, SPC nije potpisala temeljni ugovor nuđen od Vlade Crne Gore početkom 2010-ih, jer nije želljela da se, poput svih drugih crkava i vjerskih zajednica, prethodno registruje po važećem za sve zakonskom postupku u Crnoj Gori.

 SPC je osnovana 1920. godine, a njezine eparhije Crnogorsko-primorska 1931. i Budimljansko-nikšićka 2001. godine.

 U Beogradu vjeruju da će Temeljni ugovor, poslije nedavno „usvojenoga” Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti, biti posljednja etapa za njihovu najveću pljačku Crne Gore – otimanje naših prvoslavnih bogomolja. izvor: antena M



0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.