Politika

Sadžakov: Formiranje Specijalnog tima pokušaj reanimacije velikosrpskog projekta

(15 riječi)

Najava o formiranju Specijalnog tima za zaštitu srpske duhovne baštine na teritoriji Crne Gore, Kosova i Hrvatske, najnovijeg poduhvata Srbije i SPC, pokušaj je reanimacije velikosrpskog projekta, kazao je za Antenu M sociolog religije i profesor Univerziteta u Novom Sadu Slobodan SadžakovSlobodan Sadžakov.

"Najprije bih prokomentarisao ko je najavio formiranje Specijalnog tima i sam taj trenutak kada se on formira. Poznato je koliko je Nikola Selaković svojim izjavama pogoršavao ionako tešku situaciju u odnosima Srbije i Crne Gore, podsjetio bih na njegovu izjavu da je CG klasična srpska država, otvorio je srpski klub, davao izjave da su Srbi u CG izloženi brutalnoj asimilaciji - sam koodinator tog tima je jedna ličnost koja ne uliva povjerenje da će se odnosi Srbije i Crne Gore poboljšati već da možemo očekivati dodatno pogoršanje", kazao je Sadžakov.

Dosad je bilo jasno da je posrijedi sinhronizovano djelovanje države i crkve u pogledu događanja u CG, navodi on, a sad, ide se korak dalje, pa se, prema njegovim riječima, kroz ovu institucionalizaciju pokazuje da je na djelu jedan specijalni tim državno-crkvenog tipa.

"Selaković je najavio da će tim imati blagoslov patrijarha i vidimo jednu potpunu povezanost države i crkve i, iako je najavljeno da će se specijalni tim baviti zaštitom duhoovne baštine, nije teško naslutuiti šta će biti prioriteti, a ja vjerujem da će vrijeme pokazati je riječ o specijalnom timu velikosrpskog projekta i da će funkcionisanje tog tima donijeti samo dodatno miješanje u stvari koje se događaju u CG i da će samo pogoršati stanje i u CG i u regionu", rekao je on.

Iz perspektive zvaničnika srpske države, povezanih sa velikodostojnicima SPC, kako vjeruje Sadžakov, riječ je o onoj ugroženosti koja je nastala donošenjem Zakon o slobodi vjerosipovijesti i da su dosadašnja materijalna dobra SPC ono duhovno što je ugroženo.

"I nije slučajno osnivanje ovakve komisije sa pompeznim nazivom specijalni tim, koji sugeriše kao da su specijalne jedinice, jer SPC nosi danas kao glavna baklju velikosrpskog nacionalizma".

Država Srbija je u događanjima u CG zbog raznih razloga, čak i opomene EU, morala biti uzdržanija, smatra Sadžakov, ali sada kroz tu institucionalizaciju i smješu državnog i crkvenog uticaja pokušava opet da reanimiraju velikosrpski projekat.

Vjeruje da će u sastavu Specijalnog tima biti oni koji su se, kako kaže, već oprobali, na zadatku rušenja suverenosti Crne Gore te da se spisak ugrožene baštine zasniva na slobodnoj procjeni, a ne na dokazima.

"Na spisku zaštite je sve što smatraju svojim i vjerujem da će glavne okosnice akcija biti vezane za navode ugroženost srpskog naroda, vidjeli smo da Selaković govori o brutalnoj asimilaciji bez iznošenja dokaza, a drugi segment će biti o navodnoj ugroženosti crkvene imovine o kome naširoko govori MCP.

Vidjećemo kakve će domete specijalni tim imati. Oni će uključiti čitav niz srpskih intelektualaca i tzv. stručnjaka koji su se već oprobali na zadatku rušenja suverenosti CG, ostaje da vidimno kakvi će koraci biti, ali samo formiranje u osjetljivom trenutku govori o najavi novih tenzija i miješanja u državne poslove CG", kazao je on.

Ovo će sigurno, dodaje, donijeti neku vrstu značajnog podstreka djelovanju SPC u CG.

"To je sad opet na djelu jedna simbioza države i crkve, kroz formiranje državnog tijela ili specijalnog tima, država Srbija želi da naglasi svoju tobožnju brigu i da jednostavno stoji čvrsto iza zahtjeva koje SPC ima na prostoru CG.

Simbioza srpske države i crkve proističe iz polovično realizovane sekularizacije koja podrazumijeva u svim normalnim, modernim, civilizovanim državama razdvojenost države i crkve", navodi on.

Ovdje je na djelu, dodaje Sadžakov, jedna papazjanija koja je vezana za interese.

"SPC dobija značajna sredstva od države Srbije i na neki način je poresko mezimče, sada smo vidjeli ogromnu donaciju za završavanje Hrama sv. Save. Državi znači blagonaklonost SPC s obzirom na njenu popularnost, to je dio političko-društvenog folklora Srbije koji govori o zaostalosti ove sredine", navodi on.

Kada je posrijedi Crna Gora, riječ je o simbiozi koja pokušava da spasi šta se spasiti može od tog velikosrpskog projekta koji je krahirao u svim drugim djelovima bivše Jugoslavije, zaključuje Sandžakov.



Povezani članci...

0 Komentara

Ostavite komentar

• Redakcija zadržava puno pravo izbora komentara koji će biti objavljeni. • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, prijetnje i govor mržnje na nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj osnovi, kao i netolerancija svake vrste neće biti objavljeni. • Prilikom pisanje komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. • Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. • Komentari u kojima nam skrećete na slovne, tehničke i druge propuste u tekstovima, neće biti objavljeni, ali ih možete uputiti redakciji na kontakt stranici portala. • Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao i komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. • Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, i nisu stavovi redakcije portala. • Nijesu dozvoljeni komentari koji vrijedjaju dostojanstvo Crne Gore,nacionalnu ,rodnu i vjersku ravnopravnost ili podstice mrznja prema LGBT poulaciji.